Επίσκεψη του Μουσικού Σχολείου Πτολεμαΐδας / 31-3-2023

Στις 31 του Μαρτίου του 2023 είχαμε την χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας το Μουσικό Σχολείο Πτολεμαΐδας. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, μουσικά σύνολα των δύο σχολείων παρουσίασαν τη δουλειά τους. Από το Μουσικό Σχολείο Πτολεμαΐδας παρουσιάστηκε το σύνολο παραδοσιακής μουσικής με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον Ιάσωνα Αγγελινά, τον Τηλέμαχο Χαλαμούτη, και τον Δημήτρη Καλαντζή. Από το Μουσικό Σχολείο Άρτας παρουσιάστηκε το σύνολο μουσικής Jazz με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον Χρήστο Μπαλαούρα και τον Γιώργο Χαρίτο, το σύνολο λαϊκής και ρεμπέτικης μουσικής με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον Χαράλαμπο Σκαμνέλο, τον Δημήτρη Μανωλάτο και τον Ηλία Ψαλλίδα και το σύνολο παραδοσιακής μουσικής με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον Παναγιώτη Κατσικλή, τον Ηλία Λένη, τον Αχιλλέα Τίγκα και τον Γιώργο Αγγέλη. Το Μουσικό Σχολείο Πτολεμαΐδας επίσης συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί Παύλος Ταγτεβερενίδης (διευθυντής), Παρασκευή Μάνου και Μαρία Γιώτα. Τέλος πολύ σημαντική ήταν η συμβολή του εκπαιδευτικού Ανδρέα Σκιαδά στην ηχητική κάλυψη της συνάντησης και του εκπαιδευτικού Ηλία Ψαλλίδα που είχε την ευθύνη για τη συνολική οργάνωση της επίσκεψης.

Ευχαριστούμε τους/τις εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Πτολεμαΐδας για την επίσκεψη και για την πολύ όμορφη μουσική σύμπραξη.

Η σχολική κοινότητα του Μουσικού Σχολείου Άρτας