Πρόσκληση του Μουσικού Σχολείου Άρτας για την τελική εκδήλωση Διαγενεακής Αλληλεγγύης

Την Τρίτη, 14 Μαΐου 2013 και ώρα 9:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση του Μουσικού Σχολείου Άρτας για τη Διαγενεακή Αλληλεγγύη στο χώρο του σχολείου. Εφόσον το 2013 έχει οριστεί ως έτος του Ευρωπαίου πολίτη, η φετινή πρωτοβουλία του προγράμματος generations@school έχει τίτλο «Με επίκεντρο την Ευρώπη» και οι στόχοι της είναι: να σκεφτούμε τι σημαίνει – για μικρούς και μεγάλους – ζω στην Ευρώπη, να μάθουμε για τα δικαιώματα των πολιτών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, να μιλήσουμε για την ιστορία και τη σημαντικότητα της Ευρώπης και να σκεφτούμε ποια Ευρώπη θα πρέπει να κληροδοτήσουμε στις επόμενες γενιές. Το υλικό (φωτογραφίες, βίντεο, κείμενα και ζωγραφιές των μαθητών) που θα συλλεγεί από την εκδήλωση, σε συνδυασμό με το υλικό που δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς στα πλαίσια του ετήσιου προγράμματος διαγενεακής αλληλεγγύης που υλοποίησε το σχολείο μας θα αποσταλλεί στην PAU Education που έχει την ευθύνη διεξαγωγής του πανευρωπαϊκού διαγωνισμού generations@school.

Το Μουσικό Σχολείο Άρτας, καλεί όλους τους συμπολίτες μας άνω των 65 ετών, καθώς και πολίτες άλλων ευρωπαϊκών χωρών που κατοικούν μόνιμα στην Άρτα, στην εκδήλωση αυτή του σχολείου.