Learn2Analyze MOOC – Learn to Analyze Educational Data and Improve your Blended and Online Teaching

Σας ενδιαφέρει να αναπτύξετε τις ικανότητές σας στην Αναλυτική Εκπαιδευτικών Δεδομένων (Educational Data Literacy) με εργαλεία όπως το Moodle και πως μπορεί να αξιοποιηθεί για την υποστήριξη της διδασκαλίας ψηφιακών μαθημάτων και μαθημάτων που εφαρμόζουν την Αντεστραμμένη Διδασκαλία;

Εγγραφείτε σήμερα στο MOOC Learn to Analyze Educational Data and Improve your Blended and Online Teaching και αποκτήστε δωρεάν Πιστοποίηση Δεξιοτήτων στην Αναλυτική Εκπαιδευτικών Δεδομένων

μέχρι το τέλος του χρόνου.

Το Learn2Analyze είναι Ευρωπαϊκό Έργο που υλοποιείται με συγχρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην παραγωγή της παρούσας έκδοσης δεν συνιστά αποδοχή του περιεχομένου, το οποίο αντικατοπτρίζει αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών, και η Επιτροπή δεν μπορεί να αναλάβει την ευθύνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά, Επιμορφώσεις, Καθηγητές, Σεμινάρια | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

Learn2Analyze Educational Data and improve your Blended and Online Teaching

A new University-Industry Massive Online Open Course (MOOC) on Educational Data Literacy is offered by the Learn2Analyse Consortium.
The Learn to Analyze Educational Data and Improve your Blended and Online Teaching MOOC supports the development of the basic competences for Educational Data Analytics of Online and Blended teaching and learning. It is ideal for e-learning professionals of online and blended courses, school teachers using the flipped classroom model and university students.
The course is combines theory on collecting, analysing, interpreting and using educational data (including issues related with ethics and privacy) with practice on applying educational data analytics in three different e-learning platforms, namely, Moodle, the eXact Suite and the IMC Learning Suite. It is now open for enrolments at OpenCourseWorld. It starts 21st of October and it will last for 8 weeks leading to a free Certification of Achievement in Educational Data Literacy.
The Learn2Analyze MOOC is developed with co-funding by the European Commission through the Erasmus+ Program of the European Union (Cooperation for innovation and the exchange of good practices – Knowledge Alliances, Agreement n. 2017-2733 / 001-001, Project No 588067-EPP-1-2017-1-EL-EPPKA2-KA). The European Commission’s support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents, which reflects the views only of the authors, and the Commission will not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.
Enroll to the MOOC
Learn to Analyze Educational Data and Improve your Blended and Online Teaching
and earn your free
Certificate of Achievement in Educational Data Literacy
by the end of the year.

Δημοσιεύθηκε στη Moodle 2.0, Επιμορφώσεις, Μαθήματα Εξοικείωσης, Σεμινάρια | Σχολιάστε

Βασιλόπιτα

Μιας και ήρθαν οι γιορτές των Χριστουγέννων σας έχω έτοιμη τη συνταγή της βασιλόπιτας για να μπει γλυκά το 2019….

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

About moodle

Το Moodle (Modular Object Oriented Developmental Learning Environment) είναι ελεύθερο λογισμικό διαχείρισης μαθημάτων (Course Management System), ένα σύστημα διαχείρισης μάθησης Learning Management System (LMS) ή ένα σύστημα εικονικής μάθησης (Virtual Learning Environment – VLE), ή πιο απλά ένα πακέτο λογισμικού για τη διεξαγωγή ηλεκτρονικών μαθημάτων μέσω Διαδικτύου, που προσφέρει ολοκληρωμένες υπηρεσίες ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης. Δημιουργήθηκε το 1999 από τον Αυστραλό Martin Dougiamas ως τμήμα του PhD του και σύμφωνα με αυτόν, έχει δημιουργηθεί πάνω στη φιλοσοφία του κοινωνικού δομητισμού. Το Moodle παρέχεται δωρεάν ως ελεύθερο λογισμικόλογισμικό ανοικτού κώδικα (κάτω από την GNU Public License) και μπορεί να τρέξει σε οποιοδήποτε σύστημα που υποστηρίζει PHP, ενώ έχει τη δυνατότητα να συνδυάζεται με πολλούς τύπους βάσεων δεδομένων (ιδιαίτερα MySQL). Χρησιμοποιείται κύριως για τις ανάγκες της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης. Μέχρι στιγμής έχει περισσότερους από 200.000 εγγεγραμμένους χρήστες και διατίθεται μεταφρασμένο σε περισσότερες από 75 γλώσσες.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | 1 σχόλιο
Δημοσιεύθηκε την από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΒΑΛΙΕΡΟΣ | Σχολιάστε

MOODLE 4485-5

Καλησπέρα συνάδελφοι

Καλώς ήλθατε στο ιστολόγιο  μου.

Αυτή την εποχή παρακολουθώ το εξ αποστάσεως πρόγραμμα επιμόρφωσης ,το οποίο βλέπετε ως τίτλο στο άρθρο μου.Νιώθω τυχερή, που κληρώθηκα σ’ αυτό κι έχω την ευκαιρία να μάθω νέες εφαρμογές , να γνωρίσω σύγχρονους τρόπους  εξερεύνησης κι ανακάλυψης της γνώσης μέσω των νέων τεχνολογιών ,αλλά και την εφαρμογή όλων αυτών στην πράξη, μέσω της πλατφόρμας του Μoodle. Το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό και ενδιαφέρον. Στην αρχή με τρόμαξε η άγνοιά μου , ίσως και να με φόβισε η πρώτη επαφή, όμως σύντομα το ξεπέρασα με τον τρόπο διδασκαλίας του επιμορφωτή, αλλά και μετά την επεξεργασία της πλατφόρμας.

Θα με ενδιέφερε  ιδιαίτερα η άποψη σας ,αν το έχετε παρακολουθήσει και  τα οφέλη που αποκομίσατε.

Στο blog μου  χρησιμοποιώ το όνομα που με φωνάζουν, Ζωζεφίνα : zozefina’s blog

Σας ευχαριστώ  για το χρόνο σας

Ιωσηφίνα Μαρία Παλαμάρη

Δημοσιεύθηκε στη Moodle 2.0, Υλοποιήσεις Moodle | 1 σχόλιο