«Εις τελειότητα του ανθρώπου τρία δει συνδραμείν: φύσιν, μάθησιν και άσκησιν» Πλάτων 427-347 π.χ.

Με λύπη και αγανάκτηση διαπιστώσαμε ότι η προκήρυξη της 4ης φάσης του προγράμματος επιμόρφωσης Β’ Επιπέδου που πραγματοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης «Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών για την Αξιοποίηση και Εφαρμογή των ΤΠΕ στη Διδακτική Πράξη», που είναι ενταγμένη στους Άξονες Προτεραιότητας 1, 2 και 3 του Ε.Π. «Εκπαίδευση και δια βίου μάθηση», ΕΣΠΑ 2007-2013 και υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και του Ελληνικού Δημοσίου, δεν συμπεριλαμβάνει τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11).

ΟΙ ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Diamatriria_TPE2

Αξιότιμε κε Υπουργέ

Είμαστε στη διάθεσή σας για όποια διευκρίνηση επιθυμείτε.
Σχολικοί Σύμβουλοι Φυσικής Αγωγής Ελλάδας
Για την ανάγνωση της επιστολής πατήστε εδώ
Μαρ 13
09

Εκ μέρους των Σχολικών Συμβούλων Φυσικής Αγωγής

Αξιότιμε κε Υπουργέ
με αφορμή τη διακίνηση εγγράφων του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α με τίτλο «Διενέργεια Προγράμματος Ε.Υ.Ζ.Η.Ν» και με αρ. πρωτ.:
1. 29280/Γ4/1.3.2013 (για την Π.Ε)
2. 29282/Γ4/1.3.2013 (για τη Δ.Ε.)
σας καταθέτουμε επιστολή – διαμαρτυρία των Σχολικών Συμβούλων Φυσικής Αγωγής
και σας ενημερώνουμε για τις σημαντικές ελλείψεις που παρουσιάζει.

Είμαστε στη διάθεσή σας για όποια διευκρίνηση επιθυμείτε.
Σχολικοί Σύμβουλοι Φυσικής Αγωγής Ελλάδας

Για την ανάγνωση της επιστολής πατήστε εδώ epistoli_diamartiria_evzin_ypoyrgos

Σας ενημερώνουμε για την  πραγματοποίηση επιμορφωτικής συνάντησης της Σχολικής Συμβούλου κλάδου ΠΕ11 κας Μανουσάκη Μαρίας με θέμα:

«ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ – ΡΥΘΜΙΚΗ στο Δημοτικό σχολείο μέσα από το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών», απευθύνεται στους/στις εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής κλάδου ΠΕ11, που υπηρετούν στα σχολεία Π/θμιας Περιοχής Αγρινίου.

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 12-02-2013 και την Πέμπτη 14-02-2013 στο

Μουσικό Σχολείο του Αγρινίου και ώρα 12:00-14:00.

Εισηγητές:

• Μανουσάκη Μαρία, Σχολική Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής νομών Αιτωλοακαρνανίας και Άρτας
  • Μαρία Γαλάνη (PhD) ΕΕΔΙΠ κλάδου Ι Διδάσκουσα στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών.

Τα τμήματα είναι program

Ενημέρωση Εκπαιδευτικών ΠΕ11 Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για την επιμορφωτική συνάντηση με θέμα η θέμα η  Μουσικοκινητική – Ρυθμική στο Δημοτικό σχολείο.

Για την πρόσκληση δήλωσης συμμετοχής πατήστε 2013 Σεμινάριο μουσικοκινητικής

Δεκ 12
21

Ύστερα από την υπ’ αριθμ. 2210/09−08−2012 διατύπωση γνώμης του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), ο υφυπουργός Παιδείας Θ. Παπαθεοδώρου, υπέγραψε απόφαση , με την οποία τροποποιείται-συμπληρώνεται η υπ’ αριθμ. 118842/ Γ2/17−09−2008 υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 1984 Β΄) ως ακολούθως:

Το μάθημα «Αγωγή Υγείας−Πρώτες Βοήθειες», που προβλέπεται ως μάθημα επιλογής στην Α΄ τάξη Ημερησίου ΕΠΑ.Λ., ορίζεται ως Α΄ ΑΝΑΘΕΣΗ στους εκπαιδευτικούς των ειδικοτήτων ΠΕ14 και ΠΕ18και ως Β΄ ΑΝΑΘΕΣΗ κατά προτεραιότητα στους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ11 και ακολούθως σε όλους τους άλλους εκπαιδευτικούς ΠΕ, οι οποίοι ανεξαρτήτως κλάδου−ειδικότητας έχουν επιμορφωθεί σε θέματα Αγωγής Υγείας ή έχουν αναλάβει την υλοποίηση τουλάχιστον τριών (3) προγραμμάτων Αγωγής Υγείας.

Στην Άρτα την Παρασκευή 23-11-2012 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής Π/θμιας & Δ/θμιας εκπαίδευσης νομού Άρτας, που διοργανώθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο κλάδου ΠΕ11 κυρία Μανουσάκη Μαρία σε συνεργασία με τους κ. Ιατρούδη Παναγιώτη, εκπαιδευτικό ΠΕ11, Τεχνικό Σύμβουλο Ανάπτυξης της Ο.Χ.Ε. και Ομοσπονδιακό Προπονητή και Μπιζέτα Ιωάννη, εκπαιδευτικό ΠΕ11, Ομοσπονδιακό Προπονητή Ανάπτυξης Βορείου Ελλάδος, την Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012 και ώρα 11:30 – 14:00, στο κλειστό Γυμναστήριο Άρτας με θέμα: «Βασικοί Κανονισμοί και Διδακτική Μεθοδολογία της Χειροσφαίρισης στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση».

Οι παρουσιάσεις τις επιμορφωτικής συνάντησης είναι στους ακόλουθους συνδέσμους: Manous1 Afisa 1 AFISA 2

1. Παιχνίδια Χειροσφαίρισης στο Δημοτικό Σχολείο

1a. ΚΦΑ – Α΄ Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (χειροσφαίριση) Handball 1  Handball no ball  Pages from A-B Dimotikou-1  Pages from A-B Dimotikou-2  Pages from Γ- Δ Dimotikou-1  Pages from Γ- Δ Dimotikou-2  Pages from Γ- Δ Dimotikou-3  Pages from Γ- Δ Dimotikou-4   Pages from Ε΄- ΣΤ΄ Dimotikou1  Pages from Ε΄- ΣΤ΄ Dimotikou2  Pages from Ε΄- ΣΤ΄ Dimotikou3a  Pages from Ε΄- ΣΤ΄ Dimotikou3b  Pages from Ε΄- ΣΤ΄ Dimotikou4   Pages from Ε΄- ΣΤ΄ Dimotikou5  Pages from Ε΄- ΣΤ΄ Dimotikou6

2a.  ΠΛΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ Plano Math1  Plano Math2  Didaktika Stage  Didaktiki Dimotiko  Dimotiko Kanonismoi  Games Handball   Kanonismoi Handball