Τηλεκπαίδευση

Σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας πρέπει όλοι οι μαθητές να αποκτήσουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, ώστε να εξυπηρετηθεί η εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Συγκεκριμένα:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ

Οι γονείς/κηδεμόνες μεριμνούν για την εγγραφή των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Με την εγγραφή τους οι μαθητές/τριες αποκτούν μαθητικό λογαριασμό ΠΣΔ μέσω του οποίου έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν στην πλατφόρμα eme.

• Επισκεφτείτε τον ιστότοπο https://register.sch.gr/students για να δημιουργήσετε μαθητικό λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.
  • Θα χρειαστείτε ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ, που υπάρχει στον έλεγχο τριμήνου. Όσοι δεν έχετε τον έλεγχο, ζητήστε τον αριθμό μητρώου, είτε από τον εκπαιδευτικό του τμήματός σας, είτε στέλνοντας email στο σχολείο.
  • Κατόπιν μεταβείτε στην πλατφόρμα e-me.edu.gr και κάντε είσοδο.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ:

• Ακολουθούν βίντεο και οδηγίες, που πιστεύουμε ότι θα σας βοηθήσουν.
  • Η πλατφόρμα, που θα χρησιμοποιήσουμε είναι η eme.
  • Για να μπείτε στις κυψέλες του τμήματός σας, πρέπει οπωσδήποτε να έχετε κάνει είσοδο μία φορά στην πλατφόρμα.

Ευχόμαστε Υγεία και Καλή Δύναμη σε όλους σας!

Οδηγίες για την ασύγχρονη εκπαίδευση

Για να συμμετέχετε ασύγχρονα σε κάποιο μάθημα και να δείτε τις ασκήσεις/δραστηριότητές του, θα πρέπει να συνδεθείτε στην πλατφόρμα e-me (στη διεύθυνση e-me.edu.gr) με το username και τον κωδικό που έχετε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, και να είσαστε μέλος της κυψέλης του μαθήματος, του τμήματός σας.

Για να γίνετε μέλος σε μία κυψέλη, θα σας έρθει πρόσκληση, την οποία θα πρέπει να αποδεχθείτε. Συγκεκριμένα θα πρέπει να συνδεθείτε στην πλατφόρμα e-me, και πάνω δεξιά στην καμπανούλα, θα σας έρθει μία ειδοποίηση. Θα πατήσετε επάνω της και μετά θα επιλέξετε το Συμμετοχή.

Όποτε σας ανατίθεται μία άσκηση/δραστηριότητα, θα λαμβάνετε μία ειδοποίηση (πάνω δεξιά στην καμπανούλα), την οποία όταν την πατήσετε, θα δείτε την άσκηση/δραστηριότητα.

Για να βρείτε και να απαντήσετε σε κάποια άσκηση/δραστηριότητα οποιαδήποτε στιγμή, θα πάτε στις Κυψέλες, θα μπείτε στην κυψέλη του μαθήματος, και θα πατήσετε στο e-me assignments. Θα πατήσετε πάνω στην άσκηση/δραστηριότητα, και μετά δεξιά στο Υποβολή απάντησης.

Γράψτε κάτι στο χώρο του κειμένου (είναι υποχρεωτικό), και αν θέλετε να επισυνάψετε κάποιο αρχείο (μια εργασία π.χ. που κάνατε), πηγαίνετε κάτω και πατήστε το Μεταφόρτωση αρχείων. Βρείτε την εργασία από το φάκελο που την αποθηκεύσατε και κάντε διπλό κλικ επάνω της. Τέλος πατήστε πιο κάτω, το Υποβολή Απάντησης.

Κατόπιν βέβαια, μπορεί να σας απαντήσει και ο εκπαιδευτικός, οπότε θα λάβετε καινούργια ειδοποίηση, κοκ.

(Για να επιστρέψετε όποτε θέλετε στην αρχική οθόνη της e-me, πατήστε πάνω αριστερά στη μελισσούλα).

Εναλλακτικός τρόπος επικοινωνίας και δημοσίευσης ασκήσεων/δραστηριοτήτων

Ένας άλλος τρόπος επικοινωνίας και ανάθεσης ασκήσεων/δραστηριοτήτων είναι και ο τοίχος της κυψέλης. Για να τον βρείτε θα πατήσετε στο Κυψέλες, μετά στην κυψέλη του μαθήματος και μετά δεξιά στο Τοίχος.

Εδώ κάθε μέλος της κυψέλης μπορεί να γράψει μία ανάρτηση. Όμως αυτή θα είναι ορατή από όλα τα μέλη. Γι’ αυτό θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο τι γράφουμε.

Οδηγίες για τη σύγχρονη εκπαίδευση

Για να συμμετέχετε στην σύγχρονη τηλεκπαίδευση, θα λάβετε με email το σύνδεσμο του δασκάλου, καθώς και τους συνδέσμους των ειδικοτήτων (Αγγλικά, Γυμναστική, Μουσική, Πληροφορική, κλπ). Σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα που θα λάβετε και ανάλογα με το μάθημα που θα έχουν τα παιδιά, θα πρέπει να ακολουθήσετε το σύνδεσμο του αντίστοιχου εκπαιδευτικού.

·         Θα ανοίγετε κάποιο πρόγραμμα περιήγησης internet (Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firofox, κοκ) και θα μπαίνετε στη διεύθυνση του συνδέσμου.

·         Στη συνέχεια προτείνουμε να μην εγκαταστήσετε το webex.exe αλλά να πατήσετε στο Join from your browser.

·         Κατόπιν, γράψτε στο your full name το ονοματεπώνυμο του παιδιού (όχι ψευδώνυμα), ενώ το email address αφήστε το κενό. Πατήστε μετά, το Next.

·         Στη συνέχεια, εάν σας ζητήσει να κάνει χρήση του μικροφώνου και της κάμερας κάντε Αποδοχή. Μετά πατήστε Join meeting και περιμένετε να μπείτε στο μάθημα.

Αν την επόμενη ώρα έχουν μάθημα με άλλον εκπαιδευτικό, θα κλείνετε το πρόγραμμα περιήγησης, και θα το ανοίγετε ξανά για να μπείτε στην σελίδα του επόμενου εκπαιδευτικού.

Περί προσωπικών δεδομένων