Παλιές οδηγίες εγκατάστασης Webex

Η σελίδα αυτή και οι οδηγίες που περιέχει αφορούν αποκλειστικά τους εκπαιδευτικούς και ΟΧΙ ΜΑΘΗΤΕΣ.

Λήψη αρχείου

Όταν ολοκληρώσετε την εγκατάσταση του WEBEX, στην επιφάνεια εργασίας θα υπάρχει ένα εικονίδιο Cisco Webex Meetings και θα σας έρθει και ένα mail με τίτλο Your password was updated (το αγνοείτε).

Αν δύο εκπαιδευτικοί χρειάζεται να ενεργοποιήσουν και χρησιμοποιήσουν στον ίδιο υπολογιστή το WEBEX πρέπει να κάνουν τα εξής:

• Ο πρώτος θα ακολουθήσει κανονικά τη διαδικασία μέχρι τέλους.
  • Κατόπιν πρέπει να κάνουν αποσύνδεση από την εφαρμογή (πατάνε πάνω δεξιά στο γρανάζι και Sign Out) και να τη κλείσουν.
  • Στη συνέχεια ξεκινάει ο δεύτερος τη διαδικασία. Μόλις όμως δημιουργήσει τον κωδικό, σταματάει τη διαδικασία. Για να συνδεθεί στην εφαρμογή, κάνει διπλό κλικ στο εικονίδιο Cisco Webex Meetings και δίνει τα στοιχεία του.

Εάν θέλετε να εγκαταστήσετε το Webex, για τον ίδιο λογαριασμό, σε δεύτερο υπολογιστή κατεβάστε το από εδώ.

Προβλήματα που μπορεί να προκύψουν:

• Να μην έχετε λάβει τον ατομικό σύνδεσμο (link) εγκατάστασης της εφαρμογής Webex.
  1. Κοιτάξτε στο φάκελο της ανεπιθύμητης αλληλογραφίας μήπως πήγε εκεί το mail.
  2. Διασταυρώστε εάν στο myschool είναι δηλωμένο το email σας. Αν δεν είναι δηλωμένο ή είναι λάθος, δηλώστε το σωστό και την επόμενη μέρα θα σας αποσταλεί ο σύνδεσμος.
  3. Αν είναι δηλωμένο το σωστό τότε μπορείτε ή να δηλώσετε ένα καινούργιο για να σας αποσταλεί ο σύνδεσμος ή να στείλετε mail στο cst@minedu.gov.gr περιγράφοντας το πρόβλημά σας.
  • Να εμφανίζεται το μήνυμα: “The link was invalid. It may have expired or already be in use.”
    Αυτό εμφανίζεται όταν έχει ήδη γίνει το Αctivate. Μη ξανακάνετε λοιπόν ενεργοποίηση. Η ψηφιακή σας τάξη έχει ήδη δημιουργηθεί.
  • Να εμφανίζεται το μήνυμα: “Password is weak. Enter a new password.” ενώ έχετε υπακούσει σε όλους τους περιορισμούς.
    Κάντε reset το password και βάλτε ένα τελείως διαφορετικό που δεν το έχετε ξαναχρησιμοποιήσει στο WEBEX.

Όσοι δεν μπορείτε να κάνετε εγκατάσταση του WEBEX (επειδή έχετε windows XP), ή κάνατε την εγκατάσταση αλλά δεν σας δουλεύει (γιατί έχετε windows 7) μπορείτε να μπείτε στην ψηφιακή τάξη σας στη διεύθυνση minedu-gov-gr.webex.com/meet/username (όπου username το όνομα χρήστη που έχετε στο email που λάβατε το Activate) και να δουλέψετε από εκεί.

Εναλλακτικά, (αυτό και για όσους δεν διαθέτουν μικρόφωνο και κάμερα στον Η/Υ τους), μπορείτε να εγκαταστήσετε το WEBEX σε tablet ή smartphone κατεβάζοντάς το από εδώ: Cisco Webex Meetings – Applications sur Google Play