Για μαθητές

Γεια σας παιδιά,
για να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε τις ασκήσεις/δραστηριότητες, θα χρειαστεί να γίνουν από εσάς κάποιες προπαρασκευαστικές ενέργειες.
Οι περισσότεροι από εσάς δεν θα μπορείτε ενδεχομένως να τις κάνετε εντελώς μόνοι σας. Ζητήστε λοιπόν τη βοήθεια κάποιου μεγαλύτερου ή κάποιου με μεγαλύτερη εμπειρία στους υπολογιστές.

Πρόβλημα με tablet και smartphone

Δυστυχώς τα προγράμματα με τα οποία γίνεται το μάθημα της Πληροφορικής, μπορούν να εγκατασταθούν μόνο σε υπολογιστή και όχι σε tablet ή smartphone.

Για το OpenOffice, (αφορά τις τάξεις Γ’, Δ’, Ε’ ΣΤ’), υπάρχει μία παραλλαγή που δουλεύει σε tablet και smartphone και μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ, αλλά η δωρεάν έκδοση περιέχει διαφημίσεις, το περιβάλλον είναι διαφορετικό και θα δυσκολευτείτε να κάνετε τις εργασίες.

Προπαρασκευαστικές εργασίες για τις A’, B’ τάξεις

Κατεβάστε από εδώ και εγκαταστήστε το Sebran. (αναλυτικά)
Όταν το ανοίξετε, αν σας τα βγάζει όλα Αγγλικά, πατήστε κάτω εκεί που λέει About Sebran και μετά στο Language, πατήστε το βελάκι δεξιά από το English και διαλέξτε Greek. Μετά πατήστε OK.

Κατεβάστε από εδώ και εγκαταστήστε το GCompris. (αναλυτικά)
Όταν το ανοίξετε και σας ζητήσει κωδικό δώστε 200202 και πατήστε Εντάξει.

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ (πρόγραμμα ζωγραφικής)
Κατεβάστε από εδώ και εγκαταστήστε το Tux Paint. (αναλυτικά)
Κατεβάστε από εδώ και εγκαταστήστε και τις Σφραγίδες του. (αναλυτικά)

Προπαρασκευαστικές εργασίες για τις Γ’, Δ’, Ε’, ΣΤ΄ τάξεις

Κατεβάστε από εδώ και εγκαταστήστε το OpenOffice. (αναλυτικά)

Κατεβάστε και αποσυμπιέστε στα Έγγραφα, τα Αρχεία Εξάσκησης και τα Αρχεία Εξάσκησης 2 (χρειάζονται σε κάποιες ασκήσεις). (αναλυτικά)

Φτιάξτε στα Έγγραφα ένα φάκελο με το ΤΜΗΜΑ σας για να αποθηκεύονται εκεί οι ασκήσεις. (αναλυτικά)

Πατήστε τώρα στο διπλανό αρχείο: Αρχείο.pdf

Αν δεν σας ανοίγει το αρχείο, κατεβάστε από εδώ και εγκαταστήστε το Acrobat Reader. (αναλυτικά)

Πως θα ειδοποιείστε για τις ασκήσεις/δραστηριότητες

Για να δείτε τις ασκήσεις/δραστηριότητες του μαθήματος, θα πρέπει να συνδεθείτε στην πλατφόρμα e-me (στη διεύθυνση e-me.edu.gr) με το username και τον κωδικό που έχετε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, και να είσαστε μέλος της κυψέλης της Πληροφορικής, του τμήματός σας.

Για να γίνετε μέλος σε μία κυψέλη, θα σας έρθει πρόσκληση, την οποία θα πρέπει να αποδεχθείτε. Συγκεκριμένα, πάνω δεξιά στην καμπανούλα, θα σας έρθει μία ειδοποίηση. Θα πατήσετε επάνω της και μετά θα επιλέξετε το Συμμετοχή.

Όποτε σας ανατίθεται μία άσκηση/δραστηριότητα, θα λαμβάνετε μία ειδοποίηση (πάνω δεξιά στην καμπανούλα), την οποία όταν την πατήσετε, θα δείτε την άσκηση/δραστηριότητα.

Για να μπορέσουν να γίνουν οι δραστηριότητες, θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι προπαρασκευαστικές ενέργειες που περιγράφονται παραπάνω.

Όταν τελειώνετε τις εργασίες θα πρέπει να μου απαντάτε αν τις ολοκληρώσετε ή αν συναντήσατε κάποιο πρόβλημα. Οι τάξεις Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ θα μου στέλνετε επίσης και τη λυμένη άσκηση.

Πως θα απαντάτε στις ασκήσεις/δραστηριότητες

Για να βρείτε και να απαντήσετε σε κάποια άσκηση/δραστηριότητα, θα πάτε στις Κυψέλες, θα μπείτε στην κυψέλη της Πληροφορικής, και θα πατήσετε στο e-me assignments. Θα πατήσετε πάνω στην άσκηση/δραστηριότητα, και μετά δεξιά στο Υποβολή απάντησης.

Γράψτε κάτι στο χώρο του κειμένου (είναι υποχρεωτικό), και οι τάξεις Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ για να στείλετε την εργασία που κάνατε, πηγαίνετε κάτω και πατήστε το Μεταφόρτωση αρχείων. Βρείτε την εργασία από το φάκελο που την αποθηκεύσατε (π.χ. στα Έγγραφα, στο τμήμα σας) και κάντε διπλό κλικ επάνω της. Τέλος πατήστε πιο κάτω, το Υποβολή Απάντησης.

Κατόπιν βέβαια, μπορεί να σας απαντήσω και εγώ, οπότε θα λάβετε καινούργια ειδοποίηση, κοκ.

(Για να επιστρέψετε όποτε θέλετε στην αρχική οθόνη της e-me, πατήστε πάνω αριστερά στη μελισσούλα).

Πως θα επικοινωνούμε

Εκτός από την αλληλεπίδραση που θα έχουμε με τις ασκήσεις/δραστηριότητες, θα επικοινωνούμε και από τον τοίχο της κυψέλης. Για να τον βρείτε θα πατήσετε στο Κυψέλες, μετά στην κυψέλη της Πληροφορικής και μετά δεξιά στο Τοίχος.

Εδώ κάθε μέλος της κυψέλης μπορεί να γράψει μία ανάρτηση. Όμως αυτή θα είναι ορατή από όλα τα μέλη. Γι’ αυτό, εκτός από το ότι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο τι γράφουμε, δεν θέλω επίσης να μου στέλνετε στον Τοίχο τις απαντήσεις σας για τις ασκήσεις/δραστηριότητες.

Υποστήριξη χρηστών για το ΠΣΔ

Υποστήριξη χρηστών για την e-me

Εάν σας παρουσιαστεί κάποιο τεχνικό πρόβλημα, ή ακόμα και απορία σχετικά με την πλατφόρμα e-me, μπορείτε να απευθυνθείτε στην υποστήριξη χρηστών της e-me, στέλνοντας email στο: support@e-me.edu.gr ή καλώντας στα τηλέφωνα 2103350859, 2103350748 (Δευτ. – Παρ., 10:00 – 18:00).