Πρόγραμμα δακτυλογράφησης

Υπάρχουν πολλά προγράμματα που μπορούν να βοηθήσουν τους μαθητές να μάθουν να πληκτρολογούν με τη μέθοδο του “τυφλού συστήματος”.

• Τι ακριβώς είναι το “τυφλό σύστημα”;

Όταν δακτυλογραφείς μπορείς να βλέπεις αποκλειστικά την οθόνη του υπολογιστή. Δεν χρειάζεται να κοιτάς το πληκτρολόγιο. Τα δάχτυλά σου πληκτρολογούν τα γράμματα χωρίς να χρειάζεται να τα κοιτάς ή να σκέφτεσαι πού θα πατήσουν ή πού είναι το κάθε γράμμα.

• Συχνά οι μαθητές ρωτούν.

– Γιατί να το κάνω αυτό;

• Για να μάθω να πληκτρολογώ με όλα τα δάχτυλα.
  • Έτσι θα γράφω πιο γρήγορα στον υπολογιστή.
  • Θα κοιτάω μόνο την οθόνη για να βλέπω τι ακριβώς γράφω και να διορθώνω τα λάθη.
  • Μαθαίνω να συγκεντρώνω την προσοχή μου.

– Τι χρειάζεται να κάνω;

• Να ακολουθώ ακριβώς τις οδηγίες.
  • Να κάνω εξάσκηση κάθε μέρα.
  • Να μαθαίνω λίγο λίγο κάθε μέρα.
  • Ας δούμε τώρα πώς μπορούμε να κατεβάσουμε το πρόγραμμα.

Το RapidTyping είναι ένα εύκολο πρόγραμμα, για να μάθετε να δακτυλογραφείτε σωστά με το τυφλό σύστημα. Για να το κατεβάσετε πατήστε ΕΔΩ.

Η σελίδα που ανοίγει είναι στα ελληνικά.

Στην εικόνα βλέπετε πώς να κατεβάσετε το πρόγραμμα.

Το μυστικό είναι να ακολουθήσετε τις οδηγίες και να κάνετε λίγη εξάσκηση, αλλά κάθε μέρα. Θέλει υπομονή στην αρχή και μετά θα δείτε τα αποτελέσματα.

Καλή επιτυχία!