Πρόσκληση συμμετοχής στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών //Διαγωνισμός για τα μπλουζάκια της ΕΗΓ

Με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe) της 6ης Δεκεμβρίου 2001 καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (https://edl.ecml.at/) κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίουγια την προώθηση της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη.

Το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (ECML/CELV) είναι Οργανισμός του Συμβουλίου της Ευρώπης, αρμόδιος για θέματα γλωσσικής και ξενόγλωσσης εκπαίδευσης στα κράτη-μέλητου,στα οποία συγκαταλέγεται και η Ελλάδα,η οποία είναι ιδρυτικό μέλοςτου.
Το 2021 συμπληρώθηκαν είκοσι χρόνια από την καθιέρωση του εορτασμού της.
Σκοπός του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (European Day of Languages) είναι :
Η προώθηση της εκμάθησης ξένων γλωσσών.
Η διατήρηση του γλωσσικού πλούτου της Ευρώπης, η περαιτέρω καλλιέργεια και ανάδειξή του.
Η εκμάθηση και άλλων γλωσσών, εκτός των ευρύτερα γνωστών.
Η συμπερίληψη των λιγότερο ομιλούμενων γλωσσών στις γλώσσες που μαθαίνουν οι μαθητές, κ.λπ.
Το θέμα του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών για το 2023 είναι: «Λέμε ΝΑΙ στις γλώσσες»

Το θέμα του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών για το 2023 είναι:

‘Λέμε ΝΑΙ στις γλώσσες’

Κάθε χρόνο διεξάγεται και ένας διαγωνισμός σχεδίου για μπλουζάκια. Όπως αναφέρει η ανακοίνωση:

Διεξάγεται για το έτος 2024, διαγωνισμός σχεδίου για T-shirt με θέμα τις γλώσσες και τη γλωσσική επικοινωνία.

Όσοι μαθητές/μαθήτριες Π.Ε. και Δ.Ε. ενδιαφέρονται, μπορούν και εφέτος να σχεδιάσουν ένα πρωτότυπο σχέδιο με θέμα τις γλώσσες και τη γλωσσική επικοινωνία. Το καλύτερο, θα βραβευθεί από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (ECML/CELV).

Προθεσμία υποβολής σχεδίων: 31.12.2023.

Για τους όρους συμμετοχής στο διαγωνισμό, κ.λπ. πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν την ακόλουθη ιστοσελίδα:

Επισκεφτείτε τη σελίδα για να διαβάσετε τους όρους συμμετοχής και για να δείτε βραβευμένα σχέδια.

Για να γιορτάσουμε την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών προτείνουμε δραστηριότητες που θα βρείτε παρακάτω.

κάντε κλικ επάνω στους παρακάτω συνδέσμους

* Η Γλωσσική πρόκληση της ΕΗΓ

ΓΛΩΣΣΙΚΟ ΚΟΥΙΖ

Το φετινό θέμα  είναι:

ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟ: «ΓΕΙΑ», «ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;» ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ
Οι μαθητές των μικρότερων τάξεων του Δημοτικού, με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού, συνεργάζονται σε μικρές ομάδες. Μαθαίνουν να χαιρετούν στην ξένη γλώσσα /ξένες γλώσσες που διδάσκονται στο σχολείο («Γεια», «Τι κάνεις», κ.λπ.).

Κάθε χρόνο διεξάγεται και ένα διαγωνισμός σχεδίου για μπλουζάκια. Όπως αναφέρει η ανακοίνωση:

Διεξάγεται για το έτος 2021διαγωνισμός σχεδίου για T-shirt με θέμα την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών (European Day of Languages).
Όσοι μαθητές ενδιαφέρονται, μπορούν να σχεδιάσουν και εφέτος ένα πρωτότυπο σχέδιο με το παραπάνω θέμα. Το καλύτερο, θα βραβευθεί.

Προθεσμία υποβολής σχεδίων: 31.12.2021.

επισκεφθούν την ακόλουθη ιστοσελίδα:

κάντε κλικ επάνω στους παρακάτω συνδέσμους

* Η Γλωσσική πρόκληση της ΕΗΓ

* ΓΛΩΣΣΙΚΟ ΚΟΥΙΖ

On line safety

You can watch videos for more inspiration … here

saferinternet4kids.gr

Εκπαιδευτικά εργαλεία

Σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο στο edtech.gr    μπορείτε να βρείτε εκπαιδευτικά εργαλεία που κάνουν την εκπαιδευτική διαδικασία μια πρωτόγνωρη εμπειρία. Δοκιμάστε τα.

Τα εργαλεία αυτά περιλαμβάνουν εργαλεία για δημιουργία βίντεο με χρήση εικόνων και βίντεο, παρουσιάσεις υλικού, οργάνωση και διαχείριση τάξης, εργαλεία αξιολόγησης, ψηφιακά περιβάλλοντα μάθησης, ψηφιακή δημιουργία

Two robotics technologies of the year

Boston Dynamics’ Atlas doing parkour

The performance of the 1.5-m, 75-kg Atlas keeps surprising us, jumping over a log in stride with one leg while jogging and jumping over wooden boxes with no break in pace. These feats add to walking on challenging terrain, keeping its balance when disturbed, standing up, lifting and manipulating objects, and executing a back flip like a gymnast (1). Marc Raibert’s Boston Dynamics team remains the masters of robotic balance and propulsion. Raibert observes that “the mechanical system has a mind of its own, governed by the physical structure and laws of physics.” Atlas uses its vision system to align itself and to measure distances to the parkour obstacles. Although Raibert admits that not all trials could be successfully mastered, he hopes that the demonstrations serve as an inspiration for what robots can do in the near future.

Science Robotics

Sony’s aibo

The return of aibo, Sony’s toy dog first introduced nearly 20 years ago, is welcomed by many, and not just because of its new appearance, enhanced voice understanding, and its improved ability to learn from its owners (11). In addition, the robot has been developed with Sony’s increasing awareness of the role robots can play in childhood learning or as a companion for the aged, particularly those with neurodegenerative diseases. Understanding the perception, interaction, and expectations of the people around the robot and developing robot behavior and personality that are context aware (not dependent on pre-scripted programs and with personalization and adaptation) are interesting topics in social robotics.

Science Robotics