Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και ποια είναι καλύτερη απασχόληση από δημιουργικές Χριστουγεννιάτικες κατασκευές για παιδιά? Μια εξαιρετική ευκαιρία για ανακύκλωση επίσης, καθώς όπως φαίνεται και στις εικόνες που ακολουθούν τα υλικά που χρησιμοποιούνται για τις Χριστουγεννιάτικες κατασκευές για παιδιά, υπάρχουν σε κάθε σπίτι και συνήθως καταλήγουν στους μπλε κάδους.

Αντί να τα πετάξετε αυτή τη φορά, χρησιμοποιήστε άδεια πλαστικά μπουκάλια, κορδέλες, χαρτιά από περιτυλίγματα, παλιές εφημερίδες, κονσερβοκούτια, παλιά υφάσματα, πιάτα και ποτήρια μιας χρήσης, χαρτόκουτα, χαρτόνι, άδεια ρολά χαρτιού, μανταλάκια, καπάκια από τενεκεδένια κουτιά και μπουκάλια, βαμβάκι και κλωστές, για να δημιουργήσετε μαζί με τα παιδιά σας. Είτε στο σχολείο, στον παιδικό σταθμό, στο νηπιαγωγείο ή στο σπίτι, οι Χριστουγεννιάτικες κατασκευές θα ενθουσιάσουν τα παιδιά και θα τα κρατήσουν απασχολημένα για ώρες!!!

Αυτοσχέδιο χριστουγεννιάτικο δέντρο

Χριστουγεννιάτικες κάρτες

Αγγελάκια από χαρτόνι

Χριστουγεννιάτικες φιγούρες από χάρτινα πιατάκια