Η Δραστηριότητα του Μήνα – Απρίλιος: Πάμε… Αντίσταση! Δραματοποίηση σκηνών από την “Αντιγόνη” του Σοφοκλή! (βίντεο)

4Μία ημέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα, παρουσία των εκπαιδευτικών και του σχολικού συμβούλου κ. Παπαβασιλείου, πραγματοποιήσαμε στο φουαγιέ του ΓΕΛ Σερβίων, δραματοποίηση σκηνών από την πάντα επίκαιρη τραγωδία του Σοφοκλή “Αντιγόνη”, με αυτά τα υπέροχα παιδιά της Β’ τάξης Λυκείου.
Η δραματοποίηση έγινε στα πλαίσια ενός από τα Σχέδια Δράσης του σχολείου μας, με στόχο να προστεθεί στην ανοιχτή βιβλιοθήκη που φτιάξαμε πέρυσι, ένα βεστιάριο που θα εμπλουτίζεται κάθε χρόνο με στολές για διάφορους ρόλους.
Οι πρώτοι ρόλοι δόθηκαν με αφόρμηση το μάθημα της τραγωδίας που διδάσκεται στην Β’ τάξη.
Τα παιδιά , μας έδωσαν την εμπειρία μιας βιωματικής και ζωντανής αναπαράστασης του έργου, χρήσιμης για το μέλλον.
scrsht5 scrsht4
prtscr2scrsht3
Ο στόχος ήταν να νιώσουν την τραγικότητα των ηρώων που ζουν τη σύγκρουση ανάμεσα στην αλαζονεία μιας εξουσίας που δεν γνωρίζει το μέτρο και την ηθική, και τον άγραφο ηθικό νόμο του δικαίου των ανθρώπινων κοινωνιών που περιφρουρούν τον σεβασμό στην ιερότητα του θανάτου.
scrsht1 1scrsht6
Ως συντονίστρια του σχεδίου δράσης, οφείλω να ευχαριστήσω, πρωτίστως τα παιδιά για την φιλότιμη συμμετοχή τους, τις συναδέλφους της ομάδας του σχεδίου δράσης που είναι, η υποδ/ ντρια Ευ. Μύρου, η Έλσα Ζυγούρη και η Όλγα Βαγγέλη, την διευθύντριακ. Βιβή Μπουμπουρέκα για την αγαστή σύμπνοια και συνεργασία, καθώς και τον σύμβουλο κ. Αθανάσιο Παπαβασιλείου για την τιμή που μας έκανε να παραβρεθεί στο θεατράκι μας.
1714322327564 1
IMG 20240426 113040 1
Τέλος, οφείλω κι ένα ευχαριστώ στην φίλη μου Ελένη Σακελλαρίου που μας έραψε τις στολές.
Από δεξιά:
η γλυκειά Ελευθερία Νέστορα στο ρόλο της Ισμήνης,
ο εκφραστικότατος Σταύρος Ιακωβίδης στο ρόλο του Κρέοντα,
η δυναμική Κατερίνα Καραζιώτα στο ρόλο της Αντιγόνης,
και ο καλόκαρδος Χρήστος Δαυίδης, στον ρόλο του δημοκράτη Αίμονα.
Επιμέλεια, σκηνοθεσία: Όλ. Τσικαρδάνη.
Κείμενο: Η φιλόλογος – ποιήτρια και συντονίστρια του Σχεδίου Δράσης κ. Ολυμπία Τσικαρδάνη
1714322310196 IMG 20240427 185017 183 IMG 20240427 185021 126
1714322232811 1714322232826

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykservi/2024/04/26/i-drastiriotita-toy-mina-aprilios-pame-antistasi-dramatopoiisi-skinon-apo-tin-quot-antigoni-quot-toy-sofokli/