Συμμετοχή της Διευθύντριας και μαθητών/-τριών της Α’ τάξης του ΓΕΛ Σερβίων στην Ημερίδα “Επιλέγω ΕΠΑΛ – Επιλέγω Επιτυχία”

1712730324499Η Διευθύντρια και τα τμήματα της Α’ τάξης του Γενικού Λυκείου Σερβίων παραβρέθηκαν στην αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου Σερβίων για την ενημερωτική ημερίδα με θέμα: «Επιλέγω ΕΠΑΛ – Επιλέγω επιτυχία». Την ημερίδα διοργάνωσε το ΕΠΑΛ Σερβίων σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Κοζάνης και με την παρουσία των δημάρχων Σερβίων, κ. Χρ. Ελευθερίου, Βελβεντού, κ. Εμμανουήλ Στεργίου, του Συμβούλου Εκπαίδευσης Πληροφορικής, κ. Αθανάσιου Παπαβασιλείου, της Διευθύντριας του Γενικού Λυκείου Σερβίων κ. Παρασκευής Μπουμπουρέκα, του Διευθυντή του Γυμνασίου Σερβίων κ. Κυριάκου Τσολακίδη, του Υποδιευθυντή του Γυμνασίου Σερβίων κ. Φώτη Μίχου.

1712730324493Η Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε Κοζάνης, κ. Βασιλική Βόντσα αναφέρθηκε στις Πολιτικές αναβάθμισης της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και κατάρτισης, υπογραμμίζοντας την αναντιστοιχία προσόντων και απαιτήσεων της αγοράς εργασίας.

1712730324522IMG 20240401 113048

Ο κ. Ιωάννης Τιάκας, υπεύθυνος Σ.Ε.Π Δ.Δ.Ε Π.Ε Κοζάνης, έδωσε τα ποσοστά συμμετοχής αποφοίτων των ΕΠΑΛ στους επιτυχόντες/στις επιτυχούσες. Ο κ. Πρόδρομος Μπαλτζής, Διευθυντής του ΕΠΑΛ Σερβίων, αναφέρθηκε στο ρόλο του ΕΠΑΛ Σερβίων στην περιοχή. Τέλος, η κα Κρεούζα Ανδρέου, Συντονίστρια Μαθητείας Π.Δ.Ε Δυτικής Μακεδονίας ανέλυσε τον θεσμό του «Μεταλυκειακό έτους – Τάξη μαθητείας: Ένας θεσμός σύνδεσης των αποφοίτων με την αγορά εργασίας».

IMG 20240401 113513IMG 20240401 113513 1

Την ημερίδα παρακολούθησαν μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων, εκπαιδευτικοί και γονείς μαθητών των σχολείων της περιοχής Σερβίων και Κοζάνης.

Παρακολουθήστε την ημερίδα στο σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=EYiIZkZYbec

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykservi/2024/04/01/symmetochi-tis-dieythyntrias-kai-mathiton-trion-tis-a-039-taxis-toy-gel-servion-stin-imerida-quot-epilego-epal-epilego-epitychia-quot/