05image1 1Το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας και την Κοβεντάρειο Βιβλιοθήκη Κοζάνης επισκέφτηκαν μαθητές και μαθήτριες του ΓΕΛ Σερβίων την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στους χώρους της νέας Πανεπιστημιούπολης και εντυπωσιάστηκαν από τα κτίρια και τις εγκαταστάσεις.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ήρθαν σε επαφή με το ακαδημαϊκό περιβάλλον, συνομίλησαν με το προσωπικό και με φοιτητές/-τριες και έλυσαν απορίες σχετικά με τις δυνατότητες επαγγελματικής σταδιοδρομίας που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας.

08Η επίσκεψη περιλάμβανε παρουσιάσεις από το εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό, περιήγηση στα εργαστήρια και στις βιβλιοθήκες και συζήτηση. Η παρουσία στον ακαδημαϊκό αυτό χώρο είναι  μια εξαιρετική περίσταση για τους μαθητές/-τριες να ενημερωθούν για τις εκπαιδευτικές ευκαιρίες που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας και να βιώσουν για λίγο πώς θα ήταν αν…

01 2 02 3 06 07

Θερμές ευχαριστίες προς τον πρύτανη του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας Δρ. Θεόδωρο Θεοδουλίδη.

imagesΣτη συνέχεια το ΓΕΛ Σερβίων επισκέφτηκε την Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης, όπου ξεναγήθηκε στο κτίριο και ενημερώθηκε για την ιστορία και τις συλλογές που βρήκαν στέγη εκεί. Τα παλαίτυπα, τα σπάνια χειρόγραφα καθώς και η συλλογή χαρτών εντυπωσίασαν τους μαθητές και τις μαθήτριες, ιδιαίτερα η “Χάρτα του Ρήγα” και ο τετράφυλλος παγκόσμιος χάρτης του Άνθιμου Γαζή.

20240328 121138 20240328 121148  20240328 123016

βιβ2 1βιβ3 1βιβ4 1βιλ1 1

Ευχαριστούμε πολύ το προσωπικό της Κοβενταρείου Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης για την άρτια ξενάγηση.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykservi/2024/03/27/to-panepistimio-dytikis-makedonias-kai-tin-koventareio-vivliothiki-kozanis-episkeftikan-mathites-kai-mathitries-toy-gel-servion/