Σε βιωματικό εργαστήριο με θέμα “Σχολικός Εκφοβισμός” συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α3 του Γενικού Λυκείου Σερβίων την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024. Το εν λόγω τμήμα υλοποιεί κατά το τρέχον σχολικό έτος πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο: “Σχολικός Εκφοβισμός: Πρόληψη και Αντιμετώπιση” με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Τσοκαλίδου Σαββάτω, κλ. ΠΕ02.
Σημείο κλειδί του εργαστηρίου ήταν η έννοια της ενσυναίσθησης, ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά της συναισθηματικής νοημοσύνης και ταύτισης με την ψυχική κατάσταση του “άλλου”, σε περίπτωση αντιμετώπισης μιας ενδοσχολικής έντασης.
Το βιωματικό εργαστήριο υλοποίησαν η ψυχολόγος κ. Δέσποινα Κυρικλίδου και η κοινωνική λειτουργός κ. Κωνσταντίνα Ζάχου τις οποίες και ευχαριστούμε θερμά.
Πρόσφατα σχόλια