La Chandeleur ονομάζεται η Υπαπαντή του Χριστού, η εμφάνιση της Παρθένου Μαρίας στο Ναό μαζί με το Χριστό, σαράντα μέρες μετά τη γέννησή του. Το όνομα handeleur προέρχεται από το chandelle που σημαίνει «κερί» στα Γαλλικά, γι’ αυτό και η γιορτή αυτή ονομάζεται και Fête des chandelles, δηλαδή «Γιορτή των κεριών». Το άγιο φως των …
13 Φεβρουαρίου 2024 αρχείο
Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykservi/2024/02/13/la-chandeleur-i-imera-tis-krepas-ena-galliko-ethimo-sto-gel-servion/
Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykservi/2024/02/13/ypopsifioi-gia-ti-symmetochi-stis-exetaseis-dokimon-simaioforon-kai-dokimon-limenofylakon/
Πρόσφατα σχόλια