Η κοινωνική προσφορά της ανακύκλωσης

καπάκια1

Το σχολείο μας κατάφερε και φέτος, όπως και την περσινή σχολική χρονιά, να συγκεντρώσει μια πολύ μεγάλη ποσότητα από πλαστικά καπάκια μπουκαλιών (συνολικά 21 μεγάλες κούτες, περίπου 85.000 καπάκια) τα οποία απέστειλε στο σύλλογο παραπληγικών του νομού Πέλλας.

Τα καπάκια που θα δοθούν για  ανακύκλωση, θα εξασφαλίσουν αναπηρικά καροτσάκια, που θα ανακουφίσουν όσο γίνεται τους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη.

Η αλληλεγγύη που επιδεικνύει έμπρακτα το σχολείο μας είναι ένα μάθημα κοινωνικής προσφοράς για τα παιδιά.

Με την καθοδήγηση και το μεγάλο ενδιαφέρον των κ. Κίννα και Ευστρατίου, οι καθηγητές και οι καθηγήτριες του σχολείου μας κατάφεραν και φέτος να εμπνεύσουν τα παιδιά, ώστε να “μπουν στο παιχνίδι” της ανακύκλωσης , με τη μέγιστη προσφορά στο περιβάλλον και τον συνάνθρωπο.

Ευχαριστήριο Μύνημα προς το ΓΕΛ Σάμου