Unesco

Στα πλαίσιο διοργάνωσης Συνεδρίου των συνεργαζομένων σχολείων της UNESCO και με ευθύνη του Εκπαιδευτικού-Επιστημονικού και Πολιτιστικού τμήματος αυτής, το σχολείο μας έλαβε μέρος με θέμα: «Η επίδραση της θάλασσας στον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό ». Το Λύκειο Λέρου αντιπροσώπευσε η Α΄ τάξη τους έτους 1994-95 με την συμμετοχή της στο περιφερειακό συνέδριο που οργανώθηκε στην Αθήνα στις 29 Μαρτίου 1995. Τα σχολεία που συμμετείχαν ήταν συνολικά οκτώ. Οι μαθητές που παρουσίασαν την εργασία αυτή ήταν οι:

1. Ευσταθιάδης Στράτος
  2. Ζαβόλα Πόπη
  3. Μαθιουδάκη Τάνια
  4. Ναίσκε Κατερίνα
  5. Ντινάκη Ειρήνη

Την ευθύνη για την συγκέντρωση του ιστορικού υλικού και για τον συντονισμό της εργασίας φέρει η φιλόλογός μας κα Μολοχτού Παρασκευή, ενώ τους μαθητές που αντιπροσώπευσαν το σχολείο μας, συνόδευσε στην Αθήνα η κοινωνιολόγος κα Ζαρίφη Δήμητρα.

Τη δραστηριότητα μας αυτή υποστήριξε οικονομικά ο Δήμος Λέρου, αφού ανέλαβε να καλύψει τα έξοδα μεταφοράς και παραμονής των μαθητών στην πρωτεύουσα.

Η εμπειρία που αποκομίσαμε από τη συμμετοχή μας στο περιφερειακό συνέδριο της 29-3-95 ήταν πολύ σημαντική γιατί ήταν η πρώτη μας συμμετοχή  σε τέτοιου είδους  διοργανώσεις, γιατί γνωριστήκαμε με μαθητές των άλλων σχολείων και ανταλλάξαμε τις εμπειρίες μας για τη δουλειά που αναλάβαμε να παρουσιάσουμε και γιατί παρακολουθήσαμε με ενδιαφέρον τις άλλες εργασίες που αφορούσαν ειδικότερα θέματα σχετικά με τη θάλασσα. Έτσι επιστρέψαμε πιο πλούσιοι σε εμπειρίες και σε ιδέες για άλλες δραστηριότητες και συμμετοχές, όπως φαίνεται και από την παρουσίαση γενικά των εργασιών του σχολείου μας.