Εσωτερικοί κανονισμοί

Εσωτερικός Κανονισμός 2022 – 2023

Μπορείτε να κατεβάσετε τον εσωτερικό κανονισμό του σχολείου για το έτος 2021-2022 από το παρακάτω link.

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2022-2023-1

Εσωτερικός Κανονισμός 2021 – 2022

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ-ΜΠΟΥΛΑΦΕΝΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΕΡΟΥ (1)

Εσωτερικός Κανονισμός 2020 – 2021

1. Οι μαθητές την ώρα της προσευχής θα συγκεντρώνονται με τάξη στην είσοδο του σχολείου και θα παρακολουθούν με τον πρέποντα σεβασμό την προσευχή . Σε άσχημες καιρικές συνθήκες και εξαιρετικές περιπτώσεις θα συγκεντρώνονται για τον ίδιο σκοπό στη σκεπαστή βεράντα του κτιρίου, αφού ειδοποιηθούν.
  2. Πριν από την έναρξη των μαθημάτων και κατά τα διαλείμματα πρέπει να αποχωρούν όλοι από τις αίθουσες χωρίς να δημιουργούν προβλήματα στους επιμελητές. Σε καλές καιρικές συνθήκες όλοι κάνουν διάλειμμα στο προαύλιο. Οι μαθητές του ενός τμήματος δεν θα πηγαίνουν στα διαλείμματα στις αίθουσες άλλων τμημάτων.
  3. Όταν χτυπάει το κουδούνι οι μαθητές υποχρεώνονται να μπαίνουν στις τάξεις με ησυχία και να περιμένουν τον καθηγητή εντός της αιθούσης ή να βρίσκονται στο γήπεδο εφόσον έχουν Γυμναστική. Ο καθηγητής τους θα τους περιμένει εκεί.
  4. Οι μαθητές οφείλουν να βρίσκονται στην αίθουσα τους πριν από τον καθηγητή και να κάθονται στα θρανία τους με την αρμόζουσα τάξη, χωρίς να ενοχλούν. Μαθητές που καθυστερούν θα παίρνουν ωριαία απουσία.
  5. Η συμπεριφορά των μαθητών στα διαλείμματα πρέπει να είναι κόσμια. Επίσης οι μαθητές δεν βγαίνουν έξω από το σχολείο αδικαιολόγητα και χωρίς την άδεια της Διευθύντριας και αν δεν ενημερώσουν τον καθηγητή του μαθήματος και τον απουσιολόγο.
  6. Απαγορεύεται οι μαθητές να φέρνουν κινητά στο σχολείο. Στην περίπτωση που κάποιος ξεχαστεί, πρέπει να το απενεργοποιεί και  να το παραδίδει στο γραφείο  γράφοντας σε ένα χαρτί το όνομά του. Για τηλέφωνα ανάγκης διατίθεται το τηλέφωνο του σχολείου.
  7. Οι μαθητές οφείλουν να διατηρούν το χώρο του σχολείου καθαρό και να μην προξενούν φθορές στο κτίριο και στην σχολική περιουσία. Πιθανές φθορές θα αντικαθίστανται με δαπάνη και φροντίδα των υπεύθυνων μαθητών ή την μαθητική κοινότητα .
  8. Η συμπεριφορά των μαθητών προς τους καθηγητές, τους γονείς, τους συμμαθητές τους και όλους τους άλλους πρέπει να είναι αξιοπρεπής και με  τον απαιτούμενο σεβασμό.
  9. Οι μαθητές συμμετέχουν στις παρελάσεις, στις εκδηλώσεις του σχολείου και στους πρωινούς εκπαιδευτικούς περιπάτους.
  10. Όσοι χρησιμοποιούν μηχανές για την μετάβασή τους στο Σχολείο θα φορούν κράνος και θα σταθμεύουν τις μηχανές τους στο δημοτικό παρκινγκ.

Η παράβαση των άρθρων του κανονισμού θα τιμωρείται ανάλογα και σύμφωνα με τη διαδικασία που ορίζουν οι κείμενες διατάξεις για τις ποινές των μαθητών.