ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΙ

“Εξερευνώντας τις μάσκες”

Απρ 202418

20240306 101304

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου η Β’ τάξη του ΓΕ.Λ. Κόνιτσας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Δημόσια  Βιβλιοθήκη Κόνιτσας με σκοπό να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Εξερευνώντας τις Μάσκες “. Οι μαθητές αφού διάβασαν από το βιβλίο της Μαρίας Αγγελίδου “Ιστορίες που τις είπε το φως”, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο, την ιστορία που αναφέρεται στο αρχαίο θέατρο, παρατήρησαν μαρμάρινες και ψηφιδωτές απεικονίσεις αρχαίων θεατρικών προσωπείων και μάσκες Ελλήνων καλλιτεχνών για θεατρικές παραστάσεις αρχαίων κωμωδιών και τραγωδιών. Έπειτα,  έφτιαξαν “προσωπεία” για το έργο “Αντιγόνη” του Σοφοκλή, απόσπασμα του οποίου δραματοποίησαν στο τέλος. Η δράση σχεδιάστηκε από την κα Ειρήνη Βοκοτοπούλου και υλοποιήθηκε με τη βοήθεια της κας Λαμπρινής Φίλιου. Υπεύθυνης της δράσης ήταν η εκπαιδευτικός κα Παπαρούπα-Ντόβα Άννα.

Βίντεο από την δραματοποίηση του έργου “Αντιγόνη” μπορείτε να δείτε στους παρακάτω συνδέσμους.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ_ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΠΑΛ ΚΟΝΙΤΣΑΣ

Μαρ 202427

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ_ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΠΑΛ ΚΟΝΙΤΣΑΣ

Υπεύθυνη Δήλωση για την εκπαιδευτική επίσκεψη στον Αμάραντο.

Μαρ 202427

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπεύθυνη Δήλωση για την εκπαιδευτική επίσκεψη στον Αμάραντο.

Το φιδάκι της Ελληνικής Επανάστασης

Μαρ 202421

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το φιδάκι της Ελληνικής Επανάστασης

Συμμετοχή του σχολείου στο πρόγραμμα Medina_Υπεύθυνη Δήλωση

Φεβ 202428

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή του σχολείου στο πρόγραμμα Medina_Υπεύθυνη Δήλωση

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΝΙΤΣΑΣ_24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2024

Φεβ 202424

Χρόνια πολλά για την επέτειο της Απελευθέρωσης της Κόνιτσας, περήφανα και ελεύθερα!

σημαία

ντυμένοι

τμήμα

από κάτω από: ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΚΟΝΙΤΣΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΝΙΤΣΑΣ_24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2024

MAKE A WISH

Φεβ 20248

Η μεγάλη οικογένεια των Αστερούληδων εκφράζει την απεριόριστη ευγνωμοσύνη της στο Γενικό Λύκειο Κόνιτσας για την συμβολή του στην εκπλήρωση της ευχής της Σοφίας-Ελένης, 6 ετών, να πάει στην Disneyland.

από κάτω από: Make a wish, ΔΡΑΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο MAKE A WISH

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΓΕ.Λ. ΚΟΝΙΤΣΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Φεβ 20246

Τη Δευτέρα 05-02-2024 και την Τρίτη 06-02-2024 το σχολείο μας συμμετείχε στο Σχολικό Πρωτάθλημα Ελλάδας-Κύπρου, στα αθλήματα της πετοσφαίρισης κοριτσιών και της καλαθοσφαίρισης αγοριών. Ανεξαρτήτως του αποτελέσματος των αγώνων, το γεγονός ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας αποτόλμησαν την συμμετοχή τους και υποστήριξαν με ομαδικότητα και επιμονή την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο είναι αξιέπαινο. Συγχαίρουμε τις μαθήτριες και τους μαθητές μας και ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τους συνοδούς εκπαιδευτικούς κο Σταμάτη Πέτρο, κα Παπαλέξη Γεωργία, κα Βανδέρα Ελπινίκη, κα Λεβιδιώτη Μαρία και κο Σούτζιο Χρηστάκη που συνόδευσαν τις ομάδες. Τέλος, συγχαίρουμε τις αντίπαλες ομάδες για την νίκη τους και ευχαριστούμε τόσο τους/τις μαθητές/τριες του 4ου ΓΕ.Λ. Ιωαννίνων και του Πρότυπου Λυκείου Ζωσιμαίας όσο και τους προπονητές τους, για το φιλικό παιχνίδι που μοιραστήκαμε και την συνεργασία.

Ανώνυμο σχέδιο 2

IMG 1875

IMG 1874

IMG 1873

IMG 1872

από κάτω από: ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΓΕ.Λ. ΚΟΝΙΤΣΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

ΣΧΟΛΕΣ ΔΟΚΙΜΩΝ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΩΝ Λ.Σ.-ΕΛ._ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Ιαν 202430

Λήψη αρχείου

από κάτω από: ΛΙΜΕΝΙΚΟ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΧΟΛΕΣ ΔΟΚΙΜΩΝ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΩΝ Λ.Σ.-ΕΛ._ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ
« Παλιότερα άρθρα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.