Αρχική » Γενικά » Συμμετοχή του Γενικού Λυκείου Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης σε παρουσίαση προγράμματος της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας

Στις 9 Μαΐου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου παρακολούθησαν στο Thessaloniki Tech Lab την παρουσίαση και έναρξη προγράμματος που συνδιοργανώνει η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας με την υποστήριξη της Αμερικανικής Πρεσβείας στην Ελλάδα σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Τα θέματα της παρουσίασης και του επιμορφωτικού προγράμματος ήταν τα εξής:

1) Διαχείριση και ενδυνάμωση της σχολικής κοινότητας.

2) Διδασκαλία της αγγλικής για επαγγελματικούς σκοπούς.

3) Προετοιμασία και διαχείριση φυσικών καταστροφών από τα σχολεία.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, ο διευθυντής του σχολείου κύριος Καραμπέρης Χρήστος καθώς και το εκπαιδευτικό προσωπικό παρακολούθησαν ομιλίες από την Καθηγήτρια του τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του ΕΚΠΑ κυρία Βασιλική Κουσκουνά και  τις βραβευμένες Αμερικανίδες εκπαιδευτικούς κυρίες Leah Juelke και Jinni Forcucci. Επίσης, συμμετείχαν σε σύντομες βιωματικές δράσεις με ιδιαίτερη επιτυχία.

Ευχαριστούμε θερμά την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, την Αμερικανική Πρεσβεία στην Ελλάδα και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας για την προώθηση και τη διοργάνωση της εκδήλωσης.

Θερμές ευχαριστίες στον κύριο Μανιάκα Θεόδωρο, Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου, για την ενημέρωση σχετικά με την εκδήλωση καθώς και για την υποστήριξή της.

Η αφίσα του σχολείου μας (δημιουργία μαθητή)