Αρχική » Εκδηλώσεις » Πολυτεχνείο

Πολυτεχνείο

Στις 17/11/2023 συγκεντρώθηκαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του ΓΕΛ Διαπολιτισμικής  Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης στην αίθουσα πολλαπλών δραστηριοτήτων του σχολείου προκειμένου να τιμήσουν τη μνήμη της σύγχρονης αυτής ιστορικής στιγμής της Ελλάδας. Σκοπός αυτού, να θυμίσουν στους νεότερους αρχές, αξίες και ιδανικά που εκλείπουν στις μέρες μας, να τους εμπνεύσουν για τη σημασία του συλλογικού πνεύματος, της συνεργασίας για την επίτευξη στόχων και τη σημαντικότητα της ελευθερίας και της δημοκρατίας ως βασικών πυλώνων μιας εύρυθμης και ισορροπημένης κοινωνίας.
Ως υπεύθυνη καθηγήτρια σε αυτό το εγχείρημα, επέλεξα να γίνει με την προβολή PowerPoint μέσα στο οποίο είχε μικρά βιντεάκια. Κάποια εξ αυτών ήταν σε μορφή anime για ακόμα καλύτερη κατανόηση από τους μαθητές. Επέλεξα να γίνεται ταυτόχρονη παρουσίαση σε 2 γλώσσες (ελληνικά και αγγλικά) λόγω των συνθηκών του σχολείου μας που είναι Διαπολιτισμικό. Σ αυτό με βοήθησε η καθηγήτρια των Αγγλικών του σχολείου μας, Ευθυμία Δάμτση, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Τα βίντεο πλαισίωναν τραγούδια και εικόνες για ακόμα καλύτερη προσέγγιση του θέματος.
Οι μαθητές, τέλος, είχαν την ευχέρεια να θέσουν ερωτήματα στους καθηγητές τους ώστε η κατανόηση της επετείου του Πολυτεχνείου να είναι ουσιαστική.

Πολυξένη Στρατή

Θεολόγος

Μπορείτε να παρακολουθήσετε χρονικό της εξέγερσης του Πολυτεχνείου εδώ

17 noemvri polytechneio se poion anikei i kefali poy afinoyn loyloydia stin epeteio