ΛΥΚΕΙΟ

Το Λύκειο της Ανδραβίδας ιδρύθηκε το 1980 και εγκαινιάστηκε το 1985.

Το σχολικό έτος 1984-85 λειτούργησε ως παράρτημα του Λυκείου Λεχαινών με 80 μαθητές και διευθυντή τον φιλόλογο Φουσκαρίνη Ανδρέα.

Στεγάζεται σε ένα διώροφο, ευρύχωρο κτίριο με 8 σχολικές αίθουσες, μία αίθουσα προβολών, ένα εργαστήριο πληροφορικής, ένα εργαστήριο Χημείας και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών.

Υπάρχουν επίσης και δύο γραφεία, ένα για τον διευθυντή του σχολείου και ένα για το σύλλογο των εκπαιδευτικών.

Σε όλες τις αίθουσες υπάρχει εγκατεστημένος Η/Υ με δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο.

Το Λύκειο βρίσκεται στον ίδιο αύλειο χώρο με το Γυμνάσιο Ανδραβίδας, στον οποίο υπάρχει γήπεδο basket και γήπεδο volley.

sxoleio 1

Στο ΓΕ.Λ Ανδραβίδας φοιτούν μαθητές, οι οποίοι εκτός από την Ανδραβίδα, μένουν και σε γειτονικά χωριά όπως το Τραγανό, το Μαρκόπουλο, το Στρούσι, τα Καβάσιλα,  τoν Σταφιδόκαμπο, το Κάστρο, το Νεοχώρι, την Κάτω Παναγιά και την Κυλλήνη.

Από το σχολικό έτος 2023-24, διευθύντρια του σχολείου είναι η κα. Διαμαντοπούλου Μαρία (Μαθηματικός).

Βασική προτεραιότητα του σχολείου μας είναι να κάνει καθημερινή πράξη τον σεβασμό στις αρχές και τους κανόνες που ρυθμίζουν τη σχολική ζωή. Προσπαθούμε για  ένα σχολείο ισονομίας,  ισότητας, δημιουργικότητας, όπου οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να αναδεικνύουν τα ιδιαίτερα ταλέντα τους και  τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς τους, που θα συνεργάζεται με τους γονείς των μαθητών,  θα είναι ανοικτό στην κοινωνία,  παρακολουθώντας με ενδιαφέρον και ευαισθησία τα προβλήματα  και τις ιδιαιτερότητες  της τοπικής κοινότητας.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Διεύθυνση: Ηρώων Πολυτεχνείου 1, 27051 Ανδραβίδα

Τηλέφωνο: 26230-54363

FAX: 26230-55401