Συμμετοχή στο 1ο Παγκόσμιο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο του Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Περιβαλλοντικού Προγράμματος του Σχολείου μας, που παράλληλα είναι και μέλη του Ομίλου Αστρονομίας, Αστροφυσικής και Γεωεπιστημών, συμμετείχαν στο 1ο Παγκόσμιο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο, που οργανώθηκε από το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως και πραγματοποιήθηκε στο Ζωγράφειο Λύκειο, στην Πόλη, το Σάββατο 06/04/2024.

Πέραν του οικολογικού ενδιαφέροντος του συνεδρίου, σε ένα ζέον ζήτημα για την ανθρωπότητα πλέον, οι μαθητές και οι μαθήτριες συναντήθηκαν με συμμαθητές τους από όλη την Ελλάδα (εκτιμάται ότι συμμετείχαν άνω των 2.000 ελληνόπαιδων), γνώρισαν στην ιστορική, για εμάς τους Έλληνες Πόλη, τα κύρια μνημεία ελληνικού ενδιαφέροντος (επίσκεψη στο Πατριαρχείο, στην Αγιά Σοφιά, στη Θεολογική σχολή της Χάλκης κλπ) και έμαθαν για τη σύγχρονη ζωή στην Κωνσταντινούπολη και την πραγματικότητα που βιώνουν οι εναπομείναντες εκεί Έλληνες.

Ευχόμαστε οι συναντήσεις αυτές να παγιωθούν και να αποτελέσουν το έναυσμα για ουσιαστικές συζητήσεις τόσο σχετικά με περιβαλλοντικά αλλά και ιστορικά θέματα.

IMG 3201 Αντιγραφή   εικόνα Viber 2024 04 16 13 10 41 569IMG 3209 IMG 3211 IMG 3212IMG 3219IMG 3214

Κατηγορίες: ΟΜΙΛΟΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ – ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΕΩΕΠΙΣΤΗΜΩΝ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.