Οι Γυναίκες της Φυσικής και της Επιστήμης

Την Πέμπτη 11/01/2024 και στο πλαίσιο του Ομίλου μας παρουσιάστηκαν μερικές από τις Γυναίκες που έχουν συμβάλλει καθοριστικά στην εξέλιξη της Φυσικής και της Επιστήμης.  Παράλληλα, τα μέλη του Ομίλου γνώρισαν και κάποιες από τις εφευρέσεις γυναικών, που εφαρμόζουμε στην καθημερινότητά μας (από τους υαλοκαθαριστήρες έως το blanco).

Σχεδόν όλες εξ αυτών ήταν άγνωστες στους μαθητές και τις μαθήτριες, μιας και δεν αναφέρονται στα σχολικά εγχειρίδια, ούτε μνημονεύονται ιδιαίτερα στη σχετική αρθρογραφία.

Η προβολή τους αποτελεί ένα ελάχιστο χρέος μας προς τις προσωπικότητες αυτές για την ιστορική τους αποκατάσταση. Εξάλλου, οφείλουμε να καταρρίψουμε ένα ανυπόστατο και ανιστόρητο μύθο σχετικά με την προσφορά των γυναικών στις επιστήμες.

Για τη φωτογράφιση ευχαριστούμε τη συνάδελφο Μαρία-Μαρίζα Χριστοπούλου, ΠΕ06.

εικόνα Viber 2024 01 30 01 00 36 770

εικόνα Viber 2024 01 30 01 00 37 145

Κατηγορίες: 2023-2024, Καινοτόμες Δράσεις, ΟΜΙΛΟΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ – ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΕΩΕΠΙΣΤΗΜΩΝ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.