Διημερίδα: «Βιοεπιστήμες και Εξατομικευμένη Ιατρική με την Εκπαιδευτική Διαδικασία 2MoBiL»

IMG 20211118 130433

Μαθητές και μαθήτριες της Γ Λυκείου ΟΠ ΣΠουδών Υγείας παρακολούθησαν την διημερίδα «Βιοεπιστήμες και Εξατομικευμένη Ιατρική με την Εκπαιδευτική Διαδικασία 2MoBiL» που διοργάνωσε το Εργαστήριο Φαρμακογονιδιωματικής και Εξατομικευμένης Θεραπείας του Τμήματος Φαρμακευτικής του Πανεπιστήμιου Πατρών, τα Αρσάκεια Σχολεία Πατρών και ο Συντονισμός των Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας.

Οι μαθητές παρακολούθησαν πολύ ενδιαφέρουσες ομιλίες για τη γενετική διάγνωση και την εξατομικευμένη Ιατρική ενω έγινε επίδειξη και του φορητού εργαστηρίου φαρμακογονιδιωματικής 2MoBiL.

IMG 20211118 130433

To Σχολείο συνεργάζεται με το εργαστήριο Φαρμακογονιδιωματικής και Εξατομικευμένης Θεραπείας μαζί με άλλα σχολεία της Επικράτειας για τον εκπαιδευτικό σχεδιασμό του εργαστηρίου 2MoBiL στο πλαίσιο του προγράμματος BioSTEM.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.