Ομιλία για την Τέχνη και Τεχνική της Φωτογραφίας

Το απόγευμα της Παρασκευής, 14-3-2014, στο χώρο του πολιτιστικού κέντρου εργαζομένων ΟΤΕ Πάτρας-Αχαϊας, μαθητές του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Φωτογραφία και Βίντεο» μαζί με την υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Μ. Χριστοπούλου, ΠΕ06, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μία πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση για την τέχνη και την τεχνική της φωτογραφίας από  τον κ. Θάνο Παπαδημητρίου, μέλος της ανοιχτής φωτογραφικής ομάδας «Polymorfo».

Η παρουσίαση εστίασε στα μέρη μιας φωτογραφικής μηχανής, στο φιλμ, στις σωστές ρυθμίσεις μηχανών DSLR/compact (διάφραγμα, φωτοευαισθησία & ταχύτητα φωτοφράκτη), στο κάδρο μιας φωτογραφίας, καθώς και στο μουσείο φωτογραφίας Θεσσαλονίκης. Το παρόν του σε αυτήν την παρουσίαση έδωσε και ο υπεύθυνος της φωτογραφικής ομάδας «Polymorfo», κ. Γιάννης Κοπανάς.

Το σχολείο μας ευχαριστεί την ομάδα «Polymorfo» και ιδιαιτέρως τους κ. κ. Παπαδημητρίου και Κοπανά για την ζεστή υποδοχή τους και τις γνώσεις που μας προσέφεραν.

DSC01453      DSC01444DSC01450

Κατηγορίες: 2013-2014, Εκδηλώσεις δραστηριότητες, Πολιτιστικά Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.