Εργασία Μαθητών Λυκείου Κλειτορίας Σχ. έτους 2006-07

Κατά το σχολικό έτος 2006-2007 στα πλαίσια του Έργου «Ευαισθητοποίηση Εκπαιδευτικών και Παρεμβατικά προγράμματα για την Προώθηση της Ισότητας των Φύλων» του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, το οποίο υλοποίησε το Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας, πραγματοποιήθηκε στο Γενικό Λύκειο Κλειτορίας πρόγραμμα με θέμα:

Η γυναίκα της υπαίθρου μέσα από το φωτογραφικό φακό

Στο πρόγραμμα αυτό έλαβαν μέρος οι μαθητές της τότε Α’ & Β’ τάξης Λυκείου υπό την καθοδήγηση του καθηγητή τους Ανδρέα Πέττα –ΠΕ19.

Σκοπός της εργασίας ήταν να αποτυπώσει μέσα από φωτογραφίες, το πώς άλλαξε η θέση της γυναίκας με το πέρασμα των χρόνων στην τοπική κοινωνία.

Για το λόγο αυτό οι μαθητές:

α) Έψαξαν και βρήκαν παλιές οικογενειακές φωτογραφίες,

β) Μετά από κάποια βασικά μαθήματα φωτογραφίας, βγήκαν και φωτογράφισαν σύγχρονες γυναίκες μέσα στο περιβάλλον όπου ζουν.

Ακολουθούν δύο βίντεο με το τελικό αποτέλεσμα της παραπάνω δουλειάς: