Αρχική » Διακρίσεις » Διακρίσεις στον αγώνα debate στο Deree American College 2019

Διακρίσεις στον αγώνα debate στο Deree American College 2019

Το δημόσιο σχολείο…. μπορεί!

Αυτό απέδειξε για άλλη μία φορά το Λύκειο Καστριτσίου.!!

Έξι μαθήτριες των Ρητορικών Ομίλων του σχολείου μας μέσα από σκοπέλους,αλλά με αγάπη (γιατί χωρίς αυτήν σαν κινητήριο δύναμη, δεν τολμάμε τα δύσκολα) για την ρητορική και το debate, πήραν μέρος στον καθιερωμένο αγώνα debate στο Deree American College που γίνεται κάθε χρόνο το Νοέμβριο.

Για άλλη μία φορά το μόνο δημόσιο σχολείο στη διοργάνωση!.

Για άλλη μία φορά είχαμε μία δυναμική και αξιοπρεπή παρουσία σπάζοντας στερεότυπα και κατεστημένες αντιλήψεις πού- άδικα- κρατάνε το δημόσιο σχολείο μακριά από τέτοιες διοργανώσεις!

Οι μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας: Παπαγεωργίου Σοφία, Πλιάγκου Φωτεινή, Τσιβγούλη Δήμητρα, Νταλαπερα Αγγελική, Νταλαπέρα Ελένη  και Τσινοπούλου Μαρία, συναγωνίστηκαν με μαθητές Λυκείου και Πανεπιστημίου.

Δύο από τα “αστέρια” μας έλαμψαν στις 22- 23 Νοεμβρίου 2019 λίγο περισσότερο!

Η Αγγελική και η Ελένη Νταλαπέρα, έφτασαν στον τελικό των novice και ήρθαν πρώτες ανάμεσα στις τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν!!!. Τα σχολεία με τα οποία συναγωνίστηκαν ήταν τα: HAEF, Pierce και ACS

Μπράβο σε όλες!!

Μπράβο στην Ελένη και την Αγγελική!!

Μας κάνετε περήφανους!!

Ένα μεγάλοοοο  ευχαριστώ στην Ιλιάνα Οικονόμου ,την μέντορα και συν -προπονήτρια που ,εθελοντικά,και  ωθούμενη από την αγάπη της για το debate, προσφέρει χρόνια τώρα τη βοήθεια της στο σχολείο, εμπνέοντας μαθητές/ μαθήτριες και καθηγήτριες !!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Όλγα Σταυρίδη (πρώην μαθήτρια του Λυκείου μας και δεινή debater)που αγόγγυστα βοηθά,oπότε οι ανάγκες το απαιτούν!

Στην Ευγενία Πλιάγκου -άλλο μαργαριτάρι της ρητορικής του σχολείου μας-  που κι αυτή είναι πρόθυμη να προσφέρει!…

Μεράκι, αφοσίωση και ομαδική δουλειά!!!

Don’t hate!! Debate!!