Αρχική » Δράσεις » Πρόγραμμα ERASMUS+ KA2 2018-20

Πρόγραμμα ERASMUS+ KA2 2018-20

Το ΓΕΛ Καστριτσίου συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS + (Δράση KA2/«Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών») με θέμα:

«#EUjoy!»

(Ενημερώνομαι και δραστηριοποιούμαι σε σύγχρονα θέματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης)

Το πρόγραμμα είναι διετές:

Στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα #EUjoy συνεργάζονται πέντε σχολεία: ο συντονιστής από την Piacenza (Ιταλία) και τέσσερις εταίροι από την Αυστρία, Ισπανία, Ρουμανία και Ελλάδα. Τα σχολεία επιλέχτηκαν επειδή εκπροσωπούν χώρες των οποίων η ιστορία και η παρούσα κατάσταση μπορούν να εμπλουτίσουν τα αποτελέσματα του προγράμματος: οι νέοι Ευρωπαίοι μαθητές θα μπουν στη διαδικασία να συγκρίνουν καταστάσεις, νοοτροπίες και αισθήματα πάνω στα ίδια θέματα αλλά σε χώρες διαφορετικών γεωγραφικών περιοχών της Ευρώπης.

Το πρόγραμμα:

• έχει σκοπό να ενισχύσει τις γνώσεις των συμμετεχόντων μαθητών σε θέματα όπως τα ιστορικά κίνητρα που οδήγησαν στη δημιουργία της ενωμένης Ευρώπης καθώς και τις πολιτικές δομές και τις κοινωνικές λειτουργίες και υποχρεώσεις που τη διέπουν.
  • στοχεύει στην ευαισθητοποίηση για ζητήματα της σύγχρονης Ευρώπης και την ενθάρρυνση των νέων να γίνουν περισσότερο δραστήριοι πολιτικό-κοινωνικά.
  • θα δώσει την ευκαιρία στους μελλοντικούς πολίτες της Ευρώπης να αναπτύξουν κριτική σκέψη για σύγχρονα θέματα που απασχολούν τη Γηραιά Ήπειρο σήμερα.

Πιο συγκεκριμένα, η κάθε κινητικότητα θα εστιάσει σε συγκεκριμένο θέμα:

Αυστρία

«Το όνειρο της ενωμένης Ευρώπης από το χτες στο σήμερα»

Ιταλία

«Ελεύθερη μετακίνηση των ανθρώπων: η συνάντηση με τους άλλους γίνεται αφορμή για να γνωρίσουμε την ενσωμάτωση και την ανεκτικότητα»

Ισπανία

«Είμαστε ευρωπαίοι ακροβατώντας             ανάμεσα  στην αίσθηση του ανήκειν και την ανάγκη του φυγείν»

Ρουμανία

«Ευρωπαϊκή Ένωση: υπέρ ή κατά; Let’s Debate!»

Ελλάδα

«Είμαστε Ευρωπαίοι πολίτες: η κληρονομιά μας για το μέλλον»

• Θα μελετήσουμε τους ευρωπαϊκούς θεσμούς
  • Θα κάνουμε αγώνα επιχειρηματολογίας (debate) με θέμα «Ευρωπαϊκή Ένωση: Υπέρ ή Κατά;»
  • Θα συμμετάσχουμε σε flash mob (ξαφνική συγκέντρωση πλήθους)
  • Θα δημιουργήσουμε:
    • ηλεκτρονικό περιοδικό
    • video
    • καλλιτεχνήματα
    • παιχνίδι γνώσεων με θέμα την ΕΕ.

Τα σχολεία που συμμετέχουν στην σύμπραξη είναι:

• Istituto d’Istruzione Superiore G.D., Piacenza, Ιταλία Romagnosi (Συντονιστής)
  • WIMO Klagenfurt, Αυστρία
  • Instituto Ramon Berenguer IV, Barcelona, Ισπανία
  • Colegiul National Anastasescu, Rosiori deVede, Ρουμανία
  • ΓΕΛ Καστριτσίου, Καστρίτσι, Ελλάδα

Οι κινητικότητες που προβλέπονται είναι:

• Αυστρία 27 Ιανουαρίου- 2 Φεβρουαρίου  2019, 5 μαθητές
  • Ιταλία 7-13Απριλίου 2019, 7 μαθητές
  • Ισπανία 17-23 Νοεμβρίου 2019, 6 μαθητές
  • Ρουμανία 23-29 Φεβρουαρίου 2020, 6 μαθητές
  • Ελλάδα 29 Μαρτίου- 4 Απριλίου 2020 (έλευση των σχολείων-εταίρων στην Πάτρα).

Στην παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος συμμετέχουν οι καθηγητές: Καρκάτσα Αλεξάνδρα, Γκότσης Ι., Bογιατζάκη Ε., Κοτρώτσου Μ., Κοψίνης Ι., Κωστακοπούλου Ε., Μαρούδας Δ., Πετροπούλου Μ., Πιερρή Ευγενία

Διευθύντρια του σχολείου και νόμιμος εκπρόσωπος: Πιερρή Ευγενία