Υποβολή μηχανογραφικού

Α1. Από την Τρίτη 9-7-2024 μέχρι και την Πέμπτη 18-7-2024 και ώρα 24:00, όλοι οι υποψήφιοι θα
πρέπει να υποβάλουν το μηχανογραφικό τους δελτίο στην ηλεκτρονική διεύθυνση
https://michanografiko.it.minedu.gov.gr χρησιμοποιώντας τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας τους (password)που έχουν ήδη αποκτήσει ή που θα αποκτήσουν αυτές τις ημέρες (όσοι υποψήφιοι δεν πρόλαβαν να αποκτήσουν ή έχασαν το password) και επιλέγοντας «ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ (Μ.Δ.) ΓΙΑΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ». Αρχικά θα μπορούν να μελετήσουν και να επεξεργαστούν το ΜΔκαι να κάνουν προσωρινές προτιμήσεις (Προσωρινή Αποθήκευση Μηχανογραφικού) και στην συνέχεια να προχωρήσουν στην τελική υποβολή του μηχανογραφικού τους δελτίου (Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου).
Επισημαίνεται ότι η προθεσμία υποβολής ΜΔ είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της, κανένας
υποψήφιος δεν θα μπορεί να οριστικοποιήσει το ΜΔ. Στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση
https://michanografiko.it.minedu.gov.gr, όσοι υποψήφιοι δικαιούνται και επιθυμούν, μπορούν να υποβάλουν και το παράλληλο μηχανογραφικό στα ΣΑΕΚ

Εγκύκλιος ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΔ ΚΑΙ ΠΜΔ-ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ 2024 με ΑΔΑ

Ενημέρωση για συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων

ΕΞΕ – 71426 – 2024 – Ενημέρωση gia συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές- σύστημα εξετάσεων

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΣΕΙ ΣΣΑΣ ΣΑΝ ΑΣΣΥ 2024_ΑΔΑ 68ΗΧ6-4ΞΟ

Απόκτηση κωδικού ασφαλείας για Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου 2024

ΕΞΕ – 68312 – 2024 – Δημιουργία κωδικού ασφαλείας για ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) ΓΕΛ

Οι διαδικασίες για την υποβολή του Μ.Δ. για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και του Π.Μ.Δ. για εισαγωγή σε Δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ. (πρώην Ι.Ε.Κ.) αρχίζουν από την Τετάρτη 19 Ιουνίου και θα λήξουν περί τα μέσα Ιουλίου. Πιο αναλυτικά:
Όλοι όσοι ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μ.Δ. για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Π.Μ.Δ. για εισαγωγή σε Δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ. (πρώην Ι.Ε.Κ.), θα απευθυνθούν στο Λύκειό τους από την Τετάρτη 19 Ιουνίου, για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password). Με αυτόν τον
προσωπικό κωδικό θα μπορούν μετά από την ανακοίνωση των βαθμών των ΓΕΛ, να προχωρήσουν αρχικά στην επεξεργασία και τελικά στην οριστική υποβολή του Μ.Δ., κατόπιν νεότερης εγκυκλίου. Συνεπώς, όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να προσέλθουν στο Λύκειό τους, για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), από την Τετάρτη 19 Ιουνίου ως και την Παρασκευή 28 Ιουνίου.

Μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση το 2024).
Δ1. Δικαιούχοι υποβολής Μ.Δ. ΓΕΛ για το 10% των θέσεων.
Δικαίωμα να υποβάλουν φέτος μηχανογραφικό δελτίο για το 10% έχουν οι υποψήφιοι που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ημερήσιων ΓΕΛ το 2022 ή το 2023, οι οποίοι διεκδικούν το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση. Όσοι υποψήφιοι είχαν συμμετάσχει στις επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις του 2022 ή του 2023 δεν δικαιούνται να είναι υποψήφιοι φέτος για το 10% των θέσεων (για το έτος κατά το
οποίο συμμετείχαν στις επαναληπτικές εξετάσεις). Η δημιουργία του κωδικού ασφαλείας (password) από όλους τους ανωτέρω υποψηφίους για υποβολή μηχανογραφικού δελτίου, θα γίνεται σε οποιοδήποτε ημερήσιο ΓΕΛ, κατά προτίμηση σε εκείνο της αποφοίτησής τους ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους, στο κοινό διάστημα 19- 28 Ιουνίου.
Επίσης, όσοι απόφοιτοι με την Αίτηση-Δήλωση είχαν δηλώσει υποψηφιότητα για νέα εξέταση με τα ΓΕΛ, και τελικά δεν προσήλθαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ σε ΚΑΝΕΝΑ μάθημα, θα αποκτήσουν κανονικά password στο ίδιο διάστημα (19-28 Ιουνίου) και με αυτό το password θα
υποβάλουν αργότερα το μηχανογραφικό τους, εφόσον πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να είναι υποψήφιοι με το 10%.
Δ2. Δικαιολογητικά για τον κωδικό ασφαλείας
Οι υποψήφιοι ΓΕΛ για το 10% των θέσεων, χωρίς νέα εξέταση, για να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), θα επιδεικνύουν στο Λύκειό τους την αστυνομική ταυτότητα/διαβατήριο και τη Βεβαίωση συμμετοχής έτους 2022 ή 2023. Σε κάθε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο εκπροσώπου, θα κατατίθεται στο Λύκειο η εξουσιοδότηση είτε από το gov.gr, είτε θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ

ΓΕΛ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ

Πρόγραμμα Erasmus KA2

Ευχές και τελευταίες υπενθυμίσεις για τις πανελλαδικές εξετάσεις

Σας ευχόμαστε επιτυχία στις Πανελλαδικές εξετάσεις που αρχίζουν μεθαύριο.

Υπενθυμίζουμε ότι η προσέλευση των υποψηφίων στο εξεταστικό κέντρο είναι στις 07:30 την πρώτη μέρα και στις 07:45 τις υπόλοιπες.
Επιπλέον σας επισημαίνουμε εκ νέου βασικές οδηγίες:

• ο/η κάθε υποψήφιος/υποψήφια πρέπει να έχει μαζί του/της οπωσδήποτε το δελτίο εξεταζομένου (καρτελάκι)
  • οι προφορικά εξεταζόμενοι να έχουν εκτός από το δελτίο εξεταζομένου  και την αστυνομική  τους ταυτότητα
  • μπορούν να έχουν μαζί τους ένα μπουκαλάκι νερό ή αναψυκτικό (ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ)
  • να έχουν μαζί τους ΜΟΝΟ ανεξίτηλης μελάνης στυλό  (μαύρο ή μπλέ), μολύβι, γομολάστιχα, γεωμετρικά όργανα. ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ γενικά ΔΕΝ επιτρέπεται στις απαντήσεις, παρά ΜΟΝΟ αν το διευκρινίζουν οι οδηγίες των θεμάτων.
  • επιπλέον οι υποψήφιοι κατά την είσοδό τους στην αίθουσα της εξέτασης απαγορεύεται να φέρουν μαζί τους βιβλία, τετράδια, σημειώσεις, διορθωτικό, κινητά, τηλέφωνα, υπολογιστικές μηχανές, έξυπνα ρολόγια και οποιαδήποτε άλλα ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης ή λήψης πληροφοριών ή επικοινωνίας.
  • ΠΡΟΣΟΧΗ: «Η κατοχή κινητού (έστω και απενεργοποιημένου)  μέσα στην αίθουσα συνιστά επαρκή λόγο μηδενισμού τους»  (εγκύκλιος)

Καλή δύναμη!
Καλή επιτυχία!

Υποβολή δικαιολογητικών για τη χορήγηση Βεβαίωσης Πανελλήνιας Σχολικής Αθλητικής Νίκης για τους σχολικούς αγώνες 2023-2024