ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ (ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΥΖΗΝ)

Μέσα από το Πρόγραμμα “ΕΥ ΖΗΝ”, που είχε σκοπό την καταγραφή της σωματικής και κινητικής κατάστασης, καθώς και των διατροφικών συνηθειών των μαθητών/τριών, μας δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθούμε με κάποιες βασικές έννοιες της διατροφής. Υπενθυμίζω ότι δύο είναι οι βασικοί παράγοντες για την ευεξία του κάθε ανθρώπου, η υγιεινή διατροφή και η άσκηση. Το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, που ήταν ο συντονιστής του προγράμματος ανέπτυξε τις βασικές έννοιες της διατροφής σε πολλή απλή μορφή, ώστε να γίνουν κατανοητές από τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων μας. Σας παραθέτω σχεδόν αυτούσια την θεωρητική βάση αυτού του προγράμματος, που αφορά την Διατροφή. Αργότερα θα ασχοληθουμε με την Σωματική Άσκηση. Υπενθυμίζω ότι πολλά από αυτά που θα διαβάσετε τα έχετε ξανακούσει, ίσως σε διαφορετική μορφή, και στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας. Άλλωστε οι δύο κλάδοι-Φυσική Αγωγή και Οικιακή Οικονομία-συνεργάζονται στενά για να δείξουν στους μαθητές/τριες τρόπους για να ζήσουν μια ζωή γεμάτη υγεία, ομρφιά, χαρά και ευτυχία.

Α1. ΕΝΝΟΙΕΣ _ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

A2. ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ