Αρχεία για 29 Δεκεμβρίου 2019

“Έφυγε” ο Θάνος Μικρούτσικος

Πέθανε σε ηλικία 72 ετών, μετά από πολύχρονη μάχη με τον καρκίνο, ο σπουδαίος μουσικός Θάνος Μικρούτσικος. Γεννήθηκε στις 13 Απριλίου 1947 στην Πάτρα. Ο Θάνος Μικρούτσικος ξεκίνησε τις μουσικές σπουδές του σε μικρή ηλικία στη Φιλαρμονική Εταιρεία Πατρών και στο Ελληνικό Ωδείο (πιάνο, θεωρία, αρμονία). Ακολούθησαν οι σπουδές και η αποφοίτησή του από το μαθηματικό τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ παράλληλα μελέτησε αρμονία, αντίστιξη, φούγκα και σύνθεση με τον καθηγητή-συνθέτη Γ.Α. Παπαϊωάννου.

Άρχισε να συνθέτει στα τέλη της δεκαετίας του 1960, αλλά επίσημα εμφανίστηκε το 1975, με το δίσκο «Πολιτικά τραγούδια». Συνέχισε την πορεία του ως στρατευμένος δημιουργός μελοποιώντας Γιάννη Ρίτσο, Βλαντίμιρ Μαγιακόφσκι, Μάνο Ελευθερίου, Μπέρτολτ Μπρεχτ και άλλους. Οι δίσκοι του «Καντάτα για τη Μακρόνησο», «Φουέντε Οβεχούνα», «Τροπάρια για Φονιάδες», «Μουσική πράξη στον Μπρεχτ», είναι χαρακτηριστικοί του ριζοσπαστικού κλίματος των πρώτων μεταπολιτευτικών χρόνων.

Στη συνέχεια, με τον δίσκο «Σταυρός Του Νότου», σε ποίηση Νίκου Καββαδία, ανοίχτηκε σε ευρύτερη τραγουδιστική θεματική, υπηρετώντας παράλληλα το θέατρο. Με την ίδια αγάπη πάντα για τον έμμετρο λόγο συνεχίζει να μελοποιεί Γιάννη Ρίτσο, Άλκη Αλκαίο, Κώστα Τριπολίτη, Φρανσουά Βιγιόν, Κωνσταντίνο Καβάφη και άλλους. Ακόμα, έχει παρουσιάσει την όπερα «Ελένη» και έχει μελοποιήσει παραμύθια.

Συνεργάστηκε με κορυφαίες ερμηνεύτριες όπως η Μαρία Δημητριάδη, η Χάρις Αλεξίου και η Ιταλίδα Μίλβα, αλλά και μεγάλους ερμηνευτές όπως ο Μανώλης Μητσιάς, Δημήτρης Μητροπάνος, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Χρήστος Θηβαίος, Γιάννης Κούτρας και πολλούς ακόμα.

Γνώρισα τη μουσική του Θάνου Μικρούτσικου και μέσα από αυτή την ποίηση του Νίκου Καββαδία, όταν ήμουν πρωτοετής φοιτητής στην Ακαδημία της Τρίπολης. Μέσα στο ημιυπόγειο της οδού Χρονά, άκουσα για πρώτη φορά από ένα παλιό ραδιόφωνο, το “Σταυρό του Νότου” και με συνεπήρε. Την άλλη μέρα πήγα και αγόρασα από ένα βιβλιοπωλείο το “Μαραμπού”.

Ένας δικός μας άνθρωπος

Υπηρετεί στο χωριό μας 16 χρόνια. Προσφέρει τις υπηρεσίες του σε όλους με το παραπάνω. Πρόκειται για τον αγροτικό γιατρό του χωριού μας Δρ. Γεώργιο Τσίρο. Εκτός από τις ιατρικές του υπηρεσίες, έχει προσφέρει πολλές φορές και με άλλους τρόπους

Ο Γενικός Ιατρός  Δρ. Τσίρος Γεώργιος υπηρετεί στο Περιφερειακό Ιατρείο Χαβαρίου από το έτος 2004 και το 2019 εξελίχθηκε στον ανώτερο βαθμό του Εθνικού Συστήματος Υγείας, σε Διευθυντή Γενικής  – Οικογενειακής Ιατρικής.

Ο κ. Γεώργιος Τσίρος  εξυπηρετεί για 16 συναπτά έτη τις ανάγκες πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας του Περιφερειακού Ιατρείου Χαβαρίου καθώς και των υπαγόμενων κοινοτήτων σε αυτό (Δάφνης, Κρυονερίου, Γερακίου, Περιστερίου), εστιάζοντας στην πρόληψη, έγκαιρη διάγνωση, θεραπεία και παρακολούθηση νοσημάτων των ασθενών. Επίσης εκτελεί εφημερίες στο Κέντρο Υγείας Γαστούνης, καθώς και στα Νοσοκομεία Πύργου και Αμαλιάδας.

Τέλη του έτους 2019, ορίσθηκε ως Αναπληρωτής Διευθυντής / Υπεύθυνος Επιστημονικής Λειτουργίας του Κέντρου Υγείας Γαστούνης. Επίσης είναι ορισμένος Συντονιστής Εκπαίδευσης των ειδικευομένων Γενικών Ιατρών του Γενικού Νοσοκομείου Ηλείας (Νοσηλευτική Μονάδα Πύργου & Αμαλιάδας) ενώ τελεί και Γενικός Γραμματέας του Ιατρικού Συλλόγου Αμαλιάδας.

Στο επιστημονικό και εκπαιδευτικό του έργο, συμπεριλαμβάνονται:

• Διδακτορικό Δίπλωμα (PhD) Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Πατρών
  • Μεταπτυχιακό Δίπλωμα (Master/MSc) στην Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας του Ε.Σ.Υ. στο Ανοιχτό Ελληνικό Πανεπιστήμιο
  • Μετεκπαίδευση στο «Ιατρείο Αρτηριακής Υπέρτασης» στο Νεφρολογικό Τμήμα του Γενικού Νοσοκομείου Πύργου (Αρ. Αποφ. ΚΕ.Σ.Υ.: 443/23.01.2012)
  • Εκπαίδευση στην επείγουσα προνοσοκομειακή (PHTLS) και νοσοκομειακή (ATLS) ιατρική
  • Άνω των 200 επιστημονικών ανακοινώσεων σε πανελλήνια και διεθνή επιστημονικά συνέδρια καθώς και δημοσιεύσεις εργασιών σε έγκριτα ελληνικά και διεθνή ιατρικά περιοδικά, με απόσπαση σημαντικών βραβείων και επαίνων.

Τα ανωτέρω και με την συνεχιζόμενη ιατρική εκπαίδευση, αποτελούν απαραίτητα εφόδια για την απρόσκοπτη προσφορά υψηλής ποιότητας υπηρεσιών πρωτοβάθμιας περίθαλψης του Δρ. Τσίρου Γεώργιου στους ασθενείς του, σύμφωνα με τα τελευταία αναγνωρισμένα επιστημονικά δεδομένα, με γνώμονα την αμοιβαία εμπιστοσύνη που αντλείται από τη συνεργασία στη σχέση ιατρού και ασθενούς.

Ας ευχηθούμε να τον έχει ο Θεός καλά και να του δίνει δύναμη, για να μας εξυπηρετεί και να μας προσφέρει τις υπηρεσίες του.