Αρχεία για 7 Φεβρουαρίου 2017

“Έφυγε” ο Λουκιανός Κηλαηδόνης

Πέθανε σήμερα τα ξημερώματα  ο Λουκιανός Κηλαηδόνης, σε ηλικία 74 ετών.  Το τελευταίο διάστημα νοσηλευόταν στο νοσοκομείο Υγεία. Σύμφωνα με το ιατρικό ανακοινωθέν, πέθανε “λόγω προχωρημένου σταδίου καρδιακής ανεπάρκειας”.

Ο μεγάλος συνθέτης, στιχουργός και ερμηνευτής Γεννήθηκε στην Κυψέλη (Αθήνα) στις 15 Ιουλίου 1943. Σπούδασε στο Λεόντειο Λύκειο Πατησίων και κατόπιν Αρχιτεκτονική στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, καθώς και στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (Αθήνας), χωρίς ποτέ να ασκήσει αυτό το επάγγελμα. Ἠταν παντρεμένος με την Άννα Βαγενά και είχε δύο κόρες.

Η καλλιτεχνική καριέρα του Λουκιανού Κηλαηδόνη ξεκίνησε στις αρχές της δεκαετίας του ’70, όταν γράφει τη μουσική για τη θεατρική παράσταση του έργου της Κωστούλας Μητροπούλου “Η Πόλη μας”. Τα τραγούδια, στον ομότιτλο δίσκο που κυκλοφόρησε, ερμηνεύουν η Βίκυ Μοσχολιού και ο Μανώλης Μητσιάς. Ακολούθησε ο δίσκος “Κόκκινη Κλωστή” σε στίχους Νίκου Γκάτσου με την Δήμητρα Γαλάνη και τον Μανώλη Μητσιά. Το 1973 κυκλοφόρησαν σε κόκκινο βινύλιο τα “Μικρoαστικά” σε στίχους Γιάννη Νεγρεπόντη.

Επόμενη δισκογραφική δουλειά του Κηλαηδόνη ήταν τα “Απλά μαθήματα πολιτικής οικονομίας”, πάλι σε στίχους Γιάννη Νεγρεπόντη. Το 1976 ο Λουκιανός έγραψε τη “Media Luz” τον μοναδικό του δίσκο με ορχηστρική μουσική, που ήταν το soundtrack μιας υποθετικής ταινίας “Film Noir”. Από το 1978 και μέχρι το 1991 κυκλοφόρησαν πέντε προσωπικοί του δίσκοι : “Είμαι ένας φτωχός και μόνος καουμπόϋ”, “Ψυχραιμία Παιδιά”, “Χαμηλή πτήση”, “Τραγούδια για κακά παιδιά”, “Γιατί θα γίνω μαραγκός” και ένας δίσκος με τραγούδια της δεκαετίας του ’50 με τίτλο “Fifties και ξερό ψωμί”.

Το 1993 κυκλοφόρησε το διπλό του άλμπουμ με τίτλο : “Αχ! Πατρίδα μου γλυκειά” που αποτελούσε μια καταγραφή της μουσικής πορείας της Ελλάδας τα τελευταία 50 χρόνια. Στην δουλειά αυτή παρουσιάστηκαν δισκογραφικά για πρώτη φορά κατηγορίες τραγουδιών που ανήκουν στο χώρο της προφορικής παράδοσης. Όπως σχολικά, τραγούδια της γειτονιάς, του δρόμου, της κατασκήνωσης, του κατηχητικού, προσκοπικά και ακόμη επτανησιακά, καντάδες, ελαφρά και ρεμπέτικα. Παράλληλα, έγραφε θεατρική και κινηματογραφική μουσική. Για δέκα συνεχή χρόνια ήταν υπεύθυνος για τη μουσική για το “Ελεύθερο Θέατρο” – “Ελεύθερη Σκηνή” (Μουσική από τις παραστάσεις αυτές κυκλοφορεί και σε διπλό άλμπουμ με τίτλο : “Πάμε μαέστρο”) και ήταν βασικός συνθέτης των παραστάσεων του “Θεσσαλικού Θεάτρου” της πρώτης περιόδου.

Συνεργάστηκε επίσης με το Εθνικό Θέατρο, με το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, με το Λαϊκό Θέατρο του Λ. Τριβιζά, καθώς και με την παιδική σκηνή της Ξένιας Καλογεροπούλου. Ο Κηλαηδόνης έγραψε μουσική για τις ταινίες : “Οι κυνηγοί” και “Ο θίασος” του Θόδωρου Αγγελόπουλου, “Ελευθέριος Βενιζέλος” του Παντελή Βούλγαρη και “Οι Αθηναίοι” του Βασίλη Αλεξάκη, καθώς και μουσική για πολλές τηλεοπτικές εκπομπές.

Ο Κηλαηδόνης έκανε μεγάλες ζωντανές εμφανίσεις σε ολόκληρη την Ελλάδα και στην Κύπρο. Γνωστότερη από αυτές είναι το περίφημο “Πάρτι στη Βουλιαγμένη”, που έγινε το 1983 και που συγκέντρωσε περίπου 70.000 κόσμο, με πολλούς να μιλάνε για 100.000 θεατές. Το “Πάρτι στη Βουλιαγμένη” θεωρήθηκε το ελληνικό “Woodstock” και ο Λουκιανός Κηλαηδόνης με αυτήν την εκδήλωση ήταν ο πρώτος καλλιτέχνης που έβγαλε τις συναυλίες από τα γήπεδα και τα θέατρα σε φυσικούς χώρους. Περίπου έναν χρόνο προγραμμάτιζε τη συναυλία ο Λουκιανός Κελαηδόνης. Έπρεπε όχι μόνο να κλείσει την πλαζ για το βράδυ της 25ης Ιουλίου, αλλά να τη μεταμορφώσει σε συναυλιακό χώρο. Στο πάρτι αυτό εμφανίστηκαν διαδοχικά οι Διονύσης Σαββόπουλος, Μαργαρίτα Ζορμπαλά, Βαγγέλης Γερμανός, Γιώργος Νταλάρας, Αφροδίτη Μάνου και Μαντώ, αποβιβαζόμενοι με ταχύπλοα στην πλωτή εξέδρα.

Επόμενες δισκογραφικές του δουλειές τα: “Νέα Κυψέλη – Νέα Ορλεάνη” που προήλθε από την συνεργασία του με το περίφημο συγκρότημα της Νέας Ορλεάνης Preservation Hall Jazz Band και “Τα φανταρίστικα”, πάνω σε στίχους ανώνυμων φαντάρων. Το καλοκαίρι του 2006 συνεργάστηκε με την Κρατική Ορχήστρα Ελληνικής Μουσικής (ΚΟΕΜ) πραγματοποιώντας συναυλίες στην Ελλάδα, το εξωτερικό καθώς και στο Ηρώδειο από όπου προέκυψε ένα διπλό cd με τίτλο “Μ’ Αγιόκλημα και γιασεμιά”. Ο Λουκιανός Κηλαηδόνης δεν δίσταζε να κάνει συνεχώς συνεργασίες. Ανάμεσα σε αυτές ήταν με τον Δ. Σαββόπουλο, με τον Γ. Νταλάρα, με τον Δ. Μούτση, με την Ά. Πρωτοψάλτη, με τον Μ. Μητσιά, με τη Μ. Ζορμπαλά, με τη Δ. Γαλάνη, με την Α. Μάνου, αλλά και με τους Apurimac και τα Ημισκούμπρια, μεταξύ άλλων.