Αρχεία για 1 Δεκεμβρίου 2014

Παρουσίαση βιβλίου “Βίος Αβίωτος”

Την Παρασκευή 28 Νοεμβρίου παρουσιάστηκε το βιβλίο “Βίος Αβίωτος” του συγγραφέα Δημήτρη Λυκούδη, στην Παπαχριστοπούλειο Βιβλιοθήκη Αμαλιάδας. Το βιβλίο παρουσιάστηκε από την ομάδα Ορθόδοξης Θεολογίας, σε συνεργασία με άλλες ομάδες της Φιλοτεχνικής Αμαλιάδας.

Ο Δημήτρης Λυκούδης είναι φιλόλογος – θεολόγος, υποψήφιος Δρ. του Πανεπιστημίου Αθηνών. Την παρουσίαση του βιογραφικού του έκανε η Πολυξένη Φουντά, πολιτικός Μηχανικός, μαθήτρια της Ομάδας Ορθόδοξης Θεολογίας. Τη γενική θεώρηση του βιβλίου έκανε ο θεολόγος Βασίλειος Γκρίλλας, υποψήφιος Δρ. του Πανεπιστημίου Αθηνών, υπεύθυνος της Ομάδας Ορθόδοξης Θεολογίας της Φιλοτεχνικής Αμαλιάδας. Την κριτική θεώρηση του βιβλίου έκανε η Γεωργία Βασιλοπούλου, εκπ/κός Πληροφορικής και Ηλεκτρολογίας, μαθήτρια της Ομάδας Ορθόδοξης Θεολογίας.

Την παρουσίαση του πρώτου μέρους του βιβλίου έκανε ο Γεώργιος Μανώλης, υποψήφιος Ειδικεύσεως Ερμηνευτικής Θεολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το δεύτερο μέρος παρουσίασε η Φανή Μαρτζάκλη, φιλόλογος, υπεύθυνη της Ομάδας Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Φιλοτεχνικής Αμαλιάδας.

Αποσπάσματα από το βιβλίο διάβασαν οι: Παντελής Πανδής εκπ/κός – μουσικός, μαθητής Ομάδας Ορθόδοξης Θεολογίας. Αγγελική Δούμα, μαθήτρια της Ομάδας Ορθόδοξης Θεολογίας. Μαργαρίτα Θεοφιλοπούλου, Τεχνολόγος Γεωργικών Τροφίμων, υπεύθυνη Ομάδας Τροφίμων Φιλοτεχνικής Αμαλιάδας.

Στο τέλος της εκδήλωσης μίλησε και ο ίδιος ο συγγραφέας. Να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη πανελλαδική παρουσίαση του παραπάνω βιβλίου. Το συντονισμό της εκδήλωσης είχε η Σία Χαλικιά, μαθήτρια της Ομάδας Ορθόδοξης Θεολογίας Φιλοτεχνικής Αμαλιάδας. Χαιρετισμό απηύθυναν, η αντιπρόεδρος της Παπαχριστοπουλείου Βιβλιοθήκης, Ελένη Σκάβδη και ο Θεοφιλέστατος επίσκοπος Ωλένης κ.κ. Αθανάσιος.