Αρχεία για 24 Ιουνίου 2011

“Λουλούδια”

Με διάταξη της Εισαγγελίας αποφασίστηκε η δημοσιοποίηση των ονομάτων και των 70 επιπλέον προσώπων που διώκονται για την υπόθεση της διαφθοράς στο ποδόσφαιρο.

Εκτός από τους ήδη 15 κατηγορούμενους (Σταύρος Ψωμιάδης, πρόεδρος της ΠΑΕ Καβάλας, Γιώργος Τσακογιάννης, μεγαλομέτοχος της ομάδας της Ηλιούπολης, Νίκος Χάλκος, πρόεδρος της ομάδας της Ηλιούπολης, Αχιλλέας Μπέος – πρόεδρος του Ολυμπιακού Βόλου, Θανάσης Ντότσης – μάνατζερ του Αγροτικού Αστέρα και παλαίμαχος ποδοσφαιριστής των Τρικάλων, Δημήτρης Ζαβαντίας – παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ και του Πανσερραϊκού, Ανδρέας Δημόπουλος – οργανωτής παράνομου στοιχήματος, Βασίλης Καρακούλιας – οργανωτής παράνομου στοιχήματος, Νίκος Παντέλης – προπονητής) και όσων αναζητούνται (Μάκης Ψωμιάδης – μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Καβαλα, Ιωάννης Παπακώστας – προπονητής, Ιωάννης Παπαδόπουλος – οργανωτής παράνομου στοιχήματος, Βασίλης Γεωρτσιάκος – οργανωτή παράνομου στοιχήματος και Μιχάλης Νικολόπουλος – ποδοσφαιριστή της Ηλιούπολης ), διώκονται επίσης για απλή συνέργεια σε εγκληματική οργάνωση και ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης. Συγχρόνως τονίζεται ότι πρέπει να ασκηθεί δίωξη εναντίον του και για απλή συνεργεία σε δωροδοκία για αλλοίωση αποτελέσματος αγώνα τελεσθείσα κατ΄ εξακολούθηση. Για τα ίδια αδικήματα προτείνεται (και έγινε αποδεκτό) να ασκηθεί δίωξη και εναντίον του Θανάση Κανελλόπουλου, ο οποίος φέρεται στη δικογραφία να έχει συνομιλίες με τον κ. Μαρινάκη, τον Αχιλλέα Μπέο, τον Μάκη Ψωμιάδη και τον Νίκο Πατέρα για συγκεκριμένους αγώνες.

Δίωξη προτείνεται (και έγινε δεκτό)  να ασκηθεί και στους: Θωμά Μητρόπουλο, πρώην ιδιοκτήτη της ΠΑΕ Αιγάλεω, Γιάννη Κομπότη, πρόεδρο της ΠΑΕ Λεβαδειακός, Σπ. Καλογιάννη, πρώην προέδρου της Κέρκυρας και νυν πρόεδρου της Football League, Αντώνη Μανίκα, πρώην τερματοφύλακα του Πανιωνίου και προπονητή, Αγγ. Τραυλό, μάνατζερ ποδοσφαιριστών, Γιώργο Μποροβήλο, πρώην διαιτητή και νυν προέδρου του Αστέρα Τρίπολης και αντιπροέδρου της Σούπερ Λίγκας, Δημήτρη Μπάκου, μεγαλομέτοχου του Αστέρα Τρίπολης. Επίσης κατά των πρώην ποδοσφαιριστών Ευστ. Προβατίδη, Πέτρο Ρουτζιέρη, Τάκη Γιαννόπουλου, Παυλ. Δήμου, Παν. Σπάρταλη, Γ. Σαλαμαστράκη, Ι. Τσιγιάννη, των διαιτητών Αθαν. Γιάχου, Δημήτρη Καλόπουλου, Σπυρίδωνα Τρύφωνα, του ιδιοκτήτη της Κέρκυρας, Γ. Λύπαντζη, του προπονητή Περ. Αμανατίδη, των ποδοσφαιριστών Χ. Ρέγιες και Μαρσ. Γκούτμαν, του Γ. Χριστοβασίλη, πρόεδρου του ΠΑΣ Γιάννινα, του Γ. Γρηγορόπουλου, πρώην πρόεδρου της Καλαμάτας, του Κων. Χρυσοχοϊδη, πρόεδρου του Διαγόρα, Ι. Σπάθα, πρώην διαιτητή και στους Ι. Ναυρινιάνη, Βασ. Αδαμάκη, Ι. Αρφάνη, Ευάγγελο Κιοτζένη και Ακη Πάσαρη.

Οι κατηγορίες είναι της δωροδοκία και δωροληψίας για αλλοίωση αποτελέσματος αγώνα, τελεσθείσα από κοινού και κατ΄εξακολούθηση και νομιμοποίηση εσόδων από εγκληματική ενέργεια (ξέπλυμα)…

Επίσης έχουν ασκηθεί διώξεις κατά του αμυντικού του Ολυμπιακού, Αβραάμ Παπαδόπουλου για παράνομο στοίχημα ενώ κατά του διεθνή μπασκετμπολίστα Γιάννη Μπουρούση σχηματίστηκε δικογραφία για περαιτέρω διερεύνηση.

Το τέλος του Ολοήμερου Σχολείου

Ταφόπλακα στα ολοήμερα σχολεία της επαρχίας βάζει η εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, στα ολοήμερα σχολεία θα μπορούν να γραφτούν μόνο οι μαθητές των οποίων εργάζονται ή είναι άνεργοι και οι δύο γονείς. Οι μητέρες που ασχολούνται μόνο με τα “οικιακά”, δεν μπορούν να στείλουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο σχολείο. Τα παιδιά των αλλοδαπών δεν μπορούν να φοιτήσουν στο ολοήμερο, αν δουλεύει μόνο ο ένας γονέας τους.

Η προϋπόθεση αυτή δεν ισχύει για τα Ολοήμερα με Ενιαίο Αναμορφωμένο Πρόγραμμα. Εκεί μπορούν να εγγράφονται όλοι οι μαθητές, ακόμα και αν δεν εργάζονται και οι δύο γονείς.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτή η διάκριση ανάμεσα στους δύο τύπους Ολοήμερων σχολείων.

Με την απόφαση αυτή του Υπουργείου Παιδείας, το Ολοήμερο Σχολείο παύει να έχει παιδαγωγικό χαρακτήρα και μετατρέπεται σε πάρκιν παιδιών.