Αρχεία για 25 Μαΐου 2011

Αγανακτισμένοι

Το κίνημα των «Indignados», των «Αγανακτισμένων», όπως το βάπτισαν τα ισπανικά ΜΜΕ, δεν αποτελείται μόνον από νέους ανέργους, όπως πολλοί αφήνουν να εννοηθεί: ένα σημαντικό κομμάτι του «Ισπανικού Μάη» είναι οι λεγόμενοι «mileuristas», οι εργαζόμενοι που βγάζουν χίλια ή και λιγότερα ευρώ τον μήνα και, το κυριότερο, δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει στον εργασιακό τους βίο, ζώντας σε μια μόνιμη κατάσταση ανασφάλειας.

Όπως και στην Ελλάδα, βλέπετε, ένα πτυχίο πανεπιστημίου, ακόμη και ένας μεταπτυχιακός τίτλος, δεν αρκούν για να σου εξασφαλίσουν μια σίγουρη, καλοπληρωμένη δουλειά. Αν δεν έχεις τα «κονέ», το καλύτερο που μπορείς να περιμένεις είναι να γίνεις κι εσύ ένας mileurista, ένας κακοπληρωμένος υπάλληλος σε μια προσωρινή δουλειά, που συνήθως (σε ποσοστό μεγαλύτερο του 60%, μακράν το μεγαλύτερο στην ΕΕ) δεν έχει καμιά σχέση με το αντικείμενο των σπουδών σου – ή, αν δεν βρεις ούτε αυτό, η ανεργία. Αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι Ισπανοί τριαντάρηδες, σαν αυτούς που γέμισαν τις πλατείες, ζουν ακόμη με τους γονείς τους, και δεν διανοούνται καν να φτιάξουν την δική τους οικογένεια.

Πίσω από τα εύλογα πολιτικά τους αιτήματα περί πραγματικής συμμετοχικής δημοκρατίας, τα κηρύγματα κατά της διαφθοράς και το έντονα αντικαπιταλιστικό και αντι-τραπεζικό προφίλ, αυτό που πάνω απ’ όλα ενώνει τους ιδεολογικά ετερόκλητους και συχνά εντελώς απολιτικούς «ινδιγνάδος», η αόρατη «κόλλα» που δημιούργησε το κίνημα M-15, είναι τα… άδεια πορτοφόλια – και, ακόμη περισσότερο, η έλλειψη προοπτικής πως τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν προς το καλύτερο, αν και όταν η Ισπανία επανέλθει στις ημέρες των «παχιών αγελάδων». It’s the Economy, stupid, που έλεγε και ο Μπιλ Κλίντον.

Διαβάστε περισσότερα:

Συγκάλυψη

Ο υπ. Δικαιοσύνης Χαρ. Καστανίδης δεν μπορεί να υποχρεώσει το Ελεγκτικό Συνέδριο να δώσει στη δημοσιότητα τα ονόματα των συνταξιούχων βουλευτών, που ζητούν αναδρομικά.

Προηγουμένως, το Ελεγκτικό Συνέδριο απαντώντας στο έγγραφο του υπουργείου Δικαιοσύνης, με το οποίο διαβιβάστηκαν οι ερωτήσεις που είχαν καταθέσει στη Βουλή οι βουλευτές του ΛΑΟΣ, Παύλος Μαρκάκης και του ΣΥΡΙΖΑ, Δημήτρης Παπαδημούλης, και ζητούσαν τη γνωστοποίηση της λίστας με τα ονόματα των συνταξιούχων βουλευτών, που διεκδικούσαν αναδρομικά, ανέφερε: «Περαιτέρω αναφορά σε ονόματα πρώην βουλευτών, θα ήγειρε αμφισβητήσεις ως προς την προστασία των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων».

Διαβάστε ΕΔΩ για την υπόθεση των αναδρομικών.

Επιτέλους, ας σταματήσει αυτή η “καραμέλα” με τα προσωπικά δεδομένα.

Δεν υπάρχει κανένα προσωπικό δεδομένο, εφόσον τα λεφτά που θα πάρουν βγαίνουν και από τη δικιά μου τσέπη.

Δώστε τώρα τη λίστα με τα ονόματα, γιατί εμείς πληρώνουμε γι’ αυτούς.

Περί “ΕΥΤΑΞΙΑΣ”

Περί ΕΥΤΑΞΙΑΣ μας μιλάει ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Ήλιδας κ. Λιώσης, σε ανακοίνωσή του στην εφημερίδα “ΠΑΤΡΙΣ” του Πύργου στις 24-5-2011.

Αναφέρεται βέβαια στην ανάρτηση πανό μέσα στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ήλιδας, από γονείς των μαθητών του 4ου Δημοτικού Σχολείου Αμαλιάδας. Οι γονείς διαμαρτύρονται για τη συνέχιση των μαθημάτων για μια ακόμη χρονιά σε λυόμενες αίθουσες και την καθυστέρηση ολοκλήρωσης των εργασιών στο κτίριο του 4ου Δημοτικού Σχολείου. Το κτίριο είχε πάθει σοβαρές ζημιές από το σεισμό που είχε γίνει πριν από 3 χρόνια.

Η ανάρτηση του πανό μέσα στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου μπορεί να διασαλεύει την τάξη σύμφωνα με διάφορους νόμους που μας αραδιάζει ο κ. Πρόεδρος.

Δεν είδαμε όμως να δείχνει την ίδια ευαισθησία για την ΑΤΑΞΙΑ που επικρατεί στην πόλη της Αμαλιάδας, με τις καταλήψεις πεζοδρομίων από διάφορους επαγγελματίες που εμποδίζουν την κυκλοφορία των πεζών.

Δεν είδαμε να εφαρμόζεται πουθενά ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος. Ούτε μία φορά δεν έχουμε δει τη Δημοτική Αστυνομία να κάνει έλεγχο σε καταστήματα για το κάπνισμα.

Αλήθεια υπάρχει Δημοτική Αστυνομία;