Αρχεία για 25 Φεβρουαρίου 2011

Συγχωνεύσεις σχολείων

Η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηλείας, έκανε τις παρακάτω προτάσεις προς τον περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης, για συνενώσεις και καταργήσεις Σχολείων της περιφέρειας Αμαλιάδας (1ο Γραφείο Ν. Ηλείας).

1)    Συνένωση  των :  α)  1/θ Δημ. Σχολείου Προδρόμου (6 μαθητές) και β)  6/θ Δημ. Σχολείο Σιμόπουλου (99 μαθητές), σε ένα νέο Δημ. Σχολείο με την ονομασία 6/θ Δημ. Σχολείο Σιμόπουλου (σύνολο μαθητών : 105).

2)    Συνένωση των:  α) 1/θ Δημ. Σχολείου Δάφνης (7 μαθητές),  β)  1/θ Δημ. Σχολείου Δαφνιώτισας   (10 μαθητές),  γ) 2/θ Δημ. Σχολείου Κεραμιδιάς (16 μαθητές)   και δ) 6/θ Δημ. Σχολείο Χαβαρίου (62 μαθητές),  σε ένα νέο Δημ. Σχολείο με την ονομασία  6/θ Δημ. Σχολείο Χαβαρίου (σύνολο μαθητών : 95).

3)  Συνένωση του 2/θ Δημ. Σχολείου Αμπελοκάμπου (16 μαθητές) με το 6/θ Δημ. Σχολείο Σαβαλίων ( 80 μαθητές), σε ένα νέο Δημ. Σχολείο με την ονομασία 6/θ Δημ. Σχολείο Σαβαλίων (σύνολο μαθητών : 96).

4)  Συνένωση των: α)  2/θ Δημ. Σχολείου Βελανιδίου (13   μαθητές), β) 2/θ Δημ. Σχολείου Οινόης (7 μαθητές) και γ)  2/θ Δημ. Σχολείο Εφύρας (18 μαθητές), σε ένα νέο Δημ. Σχολείο με την ονομασία  4/θ Δημ. Σχολείο Εφύρας (σύνολο μαθητών : 38), η στέγαση του οποίου θα γίνει στο κτίριο του, προτεινόμενου για  συγχώνευση,  Γυμνασίου Εφύρας.

5)  Συνένωση του 3/θ Δημ. Σχολείου Περιστερίου (21 μαθητές) με το 3/θ Δημ. Σχολείο Γερακίου (24 μαθητές),  σε ένα νέο Δημ. Σχολείο με την ονομασία  4/θ Δημ. Σχολείο Γερακίου (σύνολο μαθητών : 45) .

6)  Συνένωση του 3/θ Δημ. Σχολείου Δουνεΐκων (21 μαθητές) με το 5/θ Δημ. Σχολείο Καρδαμά (74 μαθητές) σε ένα νέο Δημ. Σχολείο με την ονομασία  6/θ Δημ. Σχολείο Καρδαμά (σύνολο μαθητών : 95) .

Προτείνονται  για κατάργηση :
1)   Το 1/θ Δημ. Σχολείο Αγίας Τριάδας που βρίσκεται σε αναστολή λειτουργίας τα  τελευταία χρόνια και οι μαθητές μεταφέρονται ήδη σε όμορο Δημ. Σχολείο,
2)  Το 1/θ Δημ. Σχολείο Αγνάντων που βρίσκεται σε αναστολή λειτουργίας τα  τελευταία χρόνια και οι μαθητές μεταφέρονται ήδη σε όμορο Δημ. Σχολείο,
3) Το 2/θ Δημ. Σχολείο Αγ. Δημητρίου (18 μαθητές),  οι μαθητές του οποίου θα μεταφέρονται στο προτεινόμενο για ίδρυση 4/θ Δημ. Σχολείο Αυγείου.
4) Το 3/θ Δημ. Σχολείο Καλυβίων (18 μαθητές),  οι μαθητές του οποίου θα μεταφέρονται στο προτεινόμενο για ίδρυση 4/θ Δημ.  Σχολείο Αυγείου.
5) Το 2/θ Δημ. Σχολείο Σωστίου (12 μαθητές),  οι μαθητές του οποίου θα μεταφέρονται στο προτεινόμενο για ίδρυση 4/θ Δημ. Σχολείο Αυγείου.

Προτείνεται  η  ίδρυση  4/θ Δημ. Σχολείου στο Αυγείο, στο οποίο θα μεταφερθούν οι μαθητές των προτεινόμενων για κατάργηση Δημ. Σχολείων Αγ. Δημητρίου, Καλυβίων και Σωστίου,  με την επωνυμία 4/θ Δημ. Σχολείο Αυγείου, το οποίο θα στεγαστεί στο κτίριο του,  προτεινόμενου για συγχώνευση,  Γυμνασίου Αυγείου.

Προτείνονται  για προαγωγή,  καθώς λόγω των συγχωνεύσεων  αυξάνεται ο αριθμός των φοιτούντων μαθητών, τα παρακάτω Δημ. Σχολεία:
1) Το 3/θ  Δημ. Σχολείο Γερακίου σε 4/θ.
2) Το 5/θ  Δημ.  Σχολείο Καρδαμά σε 6/θ.
3) Το  2/θ  Δημ. Σχολείο Εφύρας σε 4/θ.

Νηπιαγωγεία

Προτείνονται για κατάργηση τα παρακάτω  Νηπιαγωγεία που βρίσκονται σε αναστολή λειτουργίας τα  τελευταία χρόνια και τα νήπια, όπου υπάρχουν, μεταφέρονται ήδη σε όμορα  Νηπιαγωγεία :
1)  1/θ Νηπ/γείο Αγ. Δημητρίου
2)  1/θ Νηπ/γείο Βελανιδίου