Αρχεία για 24 Οκτωβρίου 2010

“Έφυγε” η Καίτη Χωματά

Μια από τις συμπαθέστερες παρουσίες του χώρου του ελληνικού τραγουδιού, η Καίτη Χωματά, έφυγε από τη ζωή, στα 64 της χρόνια, σήμερα τα ξημερώματα, στο νοσοκομείο Νίμιτς, όπου και νοσηλευόταν το τελευταίο διάστημα.

Γεννήθηκε στην Αθήνα και έζησε στην Πλάκα. Σπούδασε κλασσικό χορό. Με το τραγούδι ασχολήθηκε από πολύ μικρή τυχαία, όταν την ανακάλυψε ο Γιώργος Οικονομίδης στα ταλέντα του. Εκείνη την εποχή ο Γιάννης Σπανός είχε έρθει από τη Γαλλία ψάχνοντας τη φωνή ή τις φωνές που θα έφερναν το Νέο Κύμα στη μουσική σκηνή της Ελλάδας κι έτσι συνεργάστηκε τελικά μαζί της.

Έχει τραγουδήσει περίπου 200 τραγούδια και έχει εκδόσει 18 δίσκους. «Θα διώξω τα σύννεφα, θα γίνω φεγγάρι», «Μια αγάπη για το καλοκαίρι», «Κι αν σ΄ αγαπώ δεν σ΄ορίζω», «Το Χριστινάκι», « Η Μαρία των Βράχων», «Άσπρα καράβια τα όνειρά μας» (σε ντουέτο με τον Μιχάλη Βιολάρη) είναι ορισμένοι τίτλοι μεγάλων επιτυχιών της. Τραγούδησε, επίσης, για την ομογένεια στην Αμερική, στον Καναδά, στη Γερμανία, στην Κύπρο και σε όλη την Ελλάδα.

Χτυπημένη από τον καρκίνο σε πολύ νεαρή ηλικία, ταλαιπωρήθηκε περίπου 28 χρόνια, δίνοντας όμως την μάχη της πάντα με αξιοπρέπεια.

Την χειμερινή σεζόν 2009-2010 τραγούδησε σε μουσική σκηνή στο Γκάζι μαζί με άλλους συντελεστές του Νέου Κύματος, όπως την Πόπη Αστεριάδη, τον Μιχάλη Βιολάρη, τον Κώστα Καράλη.

Υπό εγκατάλειψη τα Σχολεία

Ο Δήμαρχος Αμαλιάδας και οι Δημοτικοί σύμβουλοι τρέχουν από χωριό σε χωριό για να μαζέψουν ψήφους. Δεν ενδιαφέρονται καθόλου για τη λειτουργία των υπηρεσιών. Και μαζί με αυτούς δεν ενδιαφέρονται και οι υπάλληλοι του Δήμου.

Πάνω  από 15 ημέρες είναι κομμένα τα κλαδιά από τα δέντρα που βλέπετε στις φωτογραφίες. Ο Διευθυντής του σχολείου έχει ειδοποιήσει τηλεφωνικά τις υπηρεσίες του Δήμου να στείλουν ένα φορτηγό για να πάρει τα κλαδιά. Τα τηλεφωνήματα είναι σχεδόν καθημερινά και η απάντηση είναι: “αύριο θα τα πάρουμε“. Ακόμα και σε Αντιδήμαρχο απευθύνθηκε, ο οποίος έδωσε την ίδια απάντηση. Την περασμένη Πέμπτη μάλιστα, μας είπε ότι πάνε το πρωί να τα πάρουν.

Όπως βλέπετε στις φωτογραφίες, είναι ακόμα εκεί, δημιουργώντας κινδύνους για τα παιδιά που παίζουν στο προαύλιο του σχολείου.

Γι’ αυτό λοιπόν, στις επερχόμενες εκλογές, ας ψηφίσουμε ανθρώπους που ενδιαφέρονται για την Εκπαίδευση. Και υπάρχουν αρκετοί εκπαιδευτικοί, σε όλες τις παρατάξεις.

Γιαουρτώματα

Κάποιες δεκαετίες πριν, το γιαούρτι χρησιμοποιούνταν αποκλειστικά ως τροφή, καθώς είναι πλούσιο σε ασβέστιο και πρωτεΐνες. Από τη δεκαετία του 60 κι έπειτα όμως, απέκτησε και άλλες ιδιότητες, φτάνοντας σήμερα να αποτελεί το αγαπημένο «ιπτάμενο αντικείμενο» των απανταχού αντιφρονούντων.

Τη δεκαετία του 60 υιοθέτησε και η Ελλάδα την «τρομοκρατία του γιαουρτιού», όταν το πήλινο κεσεδάκι αντικαταστάθηκε με το πλαστικό, και το πέταγμα του γιαουρτιού έγινε αγαπημένη συνήθεια των «τεντιμπόηδων» μαθητών. Αυτοί λάτρευαν να δηλώνουν την αντίθεση τους στην εξουσία των καθηγητών γιαουρτώνοντας, στη συνέχεια όμως πλήρωναν αυτή τους την πράξη με ξύρισμα του κεφαλιού με την ψιλή, κόψιμο των ρεβέρ του παντελονιού και διαπόμπευση με τα περίφημα πλακάτ «Είμαι Τεντιμπόης» που τους ανάγκαζε η αστυνομία να κουβαλούν.

Η λύτρωση για τους γιαουρτολάτρεις αντιρρησίες ήρθε πολλά χρόνια μετά, και συγκεκριμένα το 1997, όταν οικοδόμος -συνδικαλιστής του ΚΚΕ εκσφενδόνισε γιαούρτια εναντίον του τότε υπουργού Εργασίας M. Παπαϊωάννου και του υφυπουργού Χ. Πρωτόπαπα. Τότε, η ελληνική δικαιοσύνη απεφάνθη ότι το γιαούρτωμα δεν αποτελεί απαραίτητα αδίκημα που διώκεται αυτεπάγγελτα, και αν υπάρχει σύνδεση μεταξύ δράστη και θύματος τότε το αδίκημα θα διώκεται μόνο κατόπιν μήνυσης.

Με την πάροδο των ετών το «οπλοστάσιο» των αντιφρονούντων εμπλουτίστηκε, αποκτώντας πέραν του αγαπημένου γιαουρτιού, καφέδες, μπογιές, τούρτες, αυγά,αλλά και παπούτσια, τα οποία έχουν «φάει» στο κεφάλι-και όχι μόνο- δημοσιογράφοι, πολιτικοί, καλλιτέχνες, και επιχειρηματίες, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε όλο τον πλανήτη.

Χρυσός Κοσμίδης

Ο Λευτέρης Κοσμίδης, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στο Ρότερνταμ.

Ο 19χρονος πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό, όπου συγκέντρωσε 15.700 βαθμούς. Μάλιστα, νίκησε και τον Ιάπωνα Κοχέϊ Οτσιμούρα, ο οποίος είναι ίσως ο κορυφαίος αθλητής στον κόσμο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής εκτέλεσε ιδανικά το πρόγραμμά του, που είχε συντελεστή δυσκολίας 6,60,  κατακτώντας με χαρακτηριστική ευκολία το χρυσό μετάλλιο.

Η κατάταξη στον τελικό των ασκήσεων εδάφους ανδρών: 1. Λευτέρης Κοσμίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 15,700 2. Κοχέι Ουτσιμούρα (Ιαπωνία) 15,533 3. Ντάνιελ Πέρβις (Βρετανία) 15,366 4. Αλεξάντερ Σατίλοφ (Ισραήλ) 15,333 5. Τομά Μπουαΐλ (Γαλλία) 15,200 6. Έντι Πένεφ (Βουλγαρία) 15,066 6. Φλάβιους Κότσι (Ρουμανία) 15,066 8. Στίβεν Λεζέντρ (ΗΠΑ) 13,600 Το μετάλλιο του Λευτέρη Κοσμίδη είναι το τέταρτο χρυσό και συνολικά έβδομο μετάλλιο στην ιστορία της ελληνικής ενόργανης στο θεσμό.