Αρχεία για 11 Αυγούστου 2010

Λήξη πανδημίας

Ο ιός Η1Ν1 ολοκλήρωσε τον κύκλο του και η πανδημία έχει πλέον τελειώσει, ανακοίνωσε στις 10 Αυγούστου στις 16.00 το απόγευμα από τη Γενεύη ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας. Σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε από την έδρα του οργανισμού στη Γενεύη, η γενική γραμματέας του ΠΟΥ Μάργκαρετ Τσαν δήλωσε ότι ο ιός «έχει εν πολλοίς ολοκληρώσει τον κύκλο του» και ο πλανήτης βρίσκεται πλέον στη «μετα-πανδημική φάση».

Η αρμόδια επιτροπή ειδικών του ΠΟΥ ολοκλήρωσε το μεσημέρι τρίωρη συνεδρίαση στη Γενεύη και εξέτασε το εάν θα υποβαθμίσει το επίπεδο συναγερμού από το ανώτατο επίπεδο 6 στα επόμενα στάδια τα οποία αντιστοιχούν σε ύφεση ή σε λήξη της πανδημίας. Η σημερινή συνεδρίαση είχε αναβληθεί για αρκετές εβδομάδες προκειμένου να συγκεντρωθούν περισσότερα επιδημιολογικά στοιχεία για την πορεία της γρίπης το χειμώνα στο νότιο ημισφαίριο.Σχεδόν 18.500 θάνατοι από τον ιός Α(Η1Ν1) έχουν επιβεβαιωθεί σε 214 χώρες από την εμφάνιση της ασθένειας στο Μεξικό τον Απρίλιο του 2009. Το τελευταίο δίμηνο επιβεβαιώθηκαν εργαστηριακά ακόμα 200 θάνατοι.

Αφού ξεσήκωσαν τον κόσμο, τον τρομοκράτησαν με τις υπερβολές τους, ξεπούλησαν τα φάρμακά τους, αποφάσισαν λήξη συναγερμού. Στην Ελλάδα η τρομοκρατία των τηλεοπτικών δελτίων, ευτυχώς, δε μεταδόθηκε στον κόσμο. Πάντως το ελληνικό κράτος παράγγειλε κάμποσα εκατομμύρια εμβόλια, που “ξέμειναν” και δεν έχει τι να τα κάνει. Στις πλάτες του λαού “τα κονομήσανε” οι φαρμακοβιομηχανίες.

11.466 αιτήσεις συνταξιοδότησης από εκπαιδευτικούς

Τις 11.466 φτάνουν φέτος οι αιτήσεις συνταξιοδότησης από εκπαιδευτικούς, σύμφωνα με την υφυπουργό Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου, αριθμός υπερδιπλάσιος του περσινού.  Όπως τόνισε η κ. Χριστοφιλοπούλου έχουν υποβάλει αίτηση για συνταξιοδότηση 3.930 εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ενώ ο αριθμός των αιτήσεων από τη Δευτεροβάθμια έφτασε τις 7.536. Πέρυσι αποχώρησαν από την υπηρεσία 4.355 εκπαιδευτικοί.

Σύμφωνα με την υφυπουργό, τα κενά που θα προκύψουν θα καλυφθούν «με τη δραστική περικοπή των αποσπάσεων, την ουσιαστική αποτύπωση των κενών, τη δυνατότητα μετακινήσεων εκεί όπου έχουμε υπεραριθμίες και με την τοποθέτηση είτε με τους διορισμούς είτε με τις αναπληρώσεις».
Για τις αποσπάσεις είπε ότι έχει ξεκινήσει η δραστική περικοπή τους και ότι σχεδόν 5.000 αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί επιστρέφουν στις τάξεις.
Επίσης, πρόσθεσε ότι από φέτος οι περιφερειακοί διευθυντές της χώρας θα έχουν τη δυνατότητα να κάνουν μετακινήσεις εκπαιδευτικών από ένα σχολείο σε ένα άλλο στον ίδιο νομό ή σε διπλανό νομό, στην περίπτωση που υπάρχουν κενά.