Αρχεία για 9 Μαρτίου 2010

Αλλαγές = Σπατάλες

Η κυβέρνηση δηλώνει πως θα μειώσει τις σπατάλες που γίνονται στο Δημόσιο.

Και όμως η ίδια (όπως και αρκετές προηγούμενες) δημιουργεί σπατάλες.

Αναφέρομαι στις αλλαγές στην ονομασία ορισμένων υπουργείων. Το Υπ. Δημόσιας Τάξης σε Υπ. Προστασίας του πολίτη, το Παιδείας σε Δια Βίου Μάθησης, παλιότερα το Μακεδονίας-Θράκης σε Β. Ελλάδας και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιο άλλο.

Όλα αυτά θα φέρουν αλλαγές στις ταμπέλες των κτιρίων των Υπουργείων. Και το κυριότερο αλλαγές στις σφραγίδες των Δημόσιων Υπηρεσιών. Φανταστείτε πόσες χιλιάδες σφραγίδες θα αλλάξουν τα σχολεία της χώρας.

Γιατί γίνονται αυτές οι αλλαγές δεν έχω καταλάβει. Λες και τα σχολεία θα λειτουργήσουν καλύτερα, τώρα που λέγονται Δια Βίου Μάθησης. Οι πολίτες προστατεύονται καλύτερα τώρα που άλλαξε ονομασία το Υπ. Δημόσιας Τάξης; Η έξαρση των ληστειών και επιθέσεων τον τελευταίο καιρό μας αποδεικνύει το αντίθετο.

Πώς θα γίνει η μείωση των δαπανών; Πρέπει το Κράτος να ξεκινήσει από τα μικροπράγματα και έτσι θα μπορέσει να εξοικονομήσει αρκετά χρήματα.