Αρχεία για 20 Οκτωβρίου 2009

Η ξεφτίλα του “δημοσιογράφου”

Συνάντηση Υπ. Παιδείας – ΔΟΕ

Η υπουργός Παιδείας, Άννα Διαμαντοπούλου, παρουσία των δύο υφυπουργών, Εύης Θεοφιλοπούλου και Γιάννη Πανάρετου, συναντήθηκε χτες με το προεδρείο της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας.

Η κα Διαμαντοπούλου τόνισε ότι «κέντρο βάρους της πολιτικής της είναι το ολοήμερο σχολείο». Ανακοίνωσε, ότι «στόχος της κυβέρνησης είναι σε τέσσερα χρόνια να λειτουργεί το ολοήμερο σχολείο σε όλη την Ελλάδα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που όλοι θέλουμε».

Για το θέμα των εκπαιδευτικών κενών στα σχολεία, η υπουργός δήλωσε: «Η αναπλήρωση των κενών είναι μείζον θέμα. Βρισκόμαστε στα μέσα Οκτώβρη και είναι περισσότερα από 5.000. Καταβάλλουμε πολύ μεγάλες προσπάθειες, είναι πρώτη προτεραιότητά μας και θα ανακοινώσουμε εντός της εβδομάδος το χρονοδιάγραμμα για την κάλυψη όλων των κενών».

Ο πρόεδρος της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Δημήτρης Μπράτης, δήλωσε από την πλευρά του, ότι «τα αιτήματα του πολυήμερου απεργιακού αγώνα του κλάδου πρίν απο τρία χρόνια παραμένουν ανικανοποίητα». Οι δάσκαλοι μάλιστα υπενθύμισαν στην υπουργό τα οικονομικά αιτήματα του κλάδου, αλλά και το γενικότερο αίτημα περί αυξήσεως των δαπανών για την Παιδεία.

Σχετικά με τις αποσπάσεις, ο κ. Μπράτης επισήμανε ότι «δεν πρέπει να υπάρχουν αποσπάσεις εκπαιδευτικών, οι οποίοι τοποθετούνται σε διάφορες υπηρεσίες, αντί να πηγαίνουν στα σχολεία, ακόμη και σε δυσπρόσιτες περιοχές. Παίρνουν τα μόρια αδικώντας άλλους εκπαιδευτικούς, τακτική που χαρακτηρίζεται ρουσφετολογική και πρέπει να σταματήσει». Πράγματι, πολλοί δάσκαλοι ενώ παίρνουν οργανικές θέσεις σε απομακρυσμένα σχολεία, αποσπώνται σε γραφεία και συνεχίζουν να παίρνουν τα μόρια της οργανικής θέσης, στην οποία δεν έχουν πατήσει ποτέ. Αυτό το απαράδεκτο πράγμα πρέπει να σταματήσει άμεσα. Και όποιου δεν του αρέσει ας γυρίσει στο σχολείο του.

Αναφερόμενος στα ολοήμερα σχολεία, είπε ότι δεν λειτουργούν, ενώ είναι εκατοντάδες τα εκπαιδευτικά κενά. Για παράδειγμα, στο Ηράκλειο Κρήτης είναι πάνω από 80 και στην Ανατολική Αττική πάνω από 180. Πρόσθεσε πως «οι δάσκαλοι θα κρίνουν τη νέα πολιτική ηγεσία του υπουργείου απο τις πράξεις» και πως «δεν πρόκειται να δοθεί πίστωση χρόνου». Ζητήθηκε μάλιστα να ανασταλεί άμεσα η εγκύκλιος της προηγούμενης ηγεσίας του υπουργείου, με την οποία ουσιαστικά καταργείται η υποχρεωτική προσχολική αγωγή.