ΠΓΠΠ Εθελοντική Ενδοσχολική Επιμόρφωση στο LAMS

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΗΓΜΕΝΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ – ΜΑΡΤΙΟΣ 2011

Ψηφιακά Μαθήματα στο Σύστημα Διαχείρισης Μαθησιακών Δραστηριοτήτων (LAMS)

Στο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών έχει ξεκινήσει εθελοντική ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών με θέμα την αξιοποίηση προηγμένων συστημάτων διαχείρισης μάθησης στη διδακτική πράξη.

Όραμα:

1. Από τον εκπαιδευτικό που εφαρμόζει, στον εκπαιδευτικό που σχεδιάζει, στοχάζεται και βελτιώνει τις ευκαιρίες μάθησης
      Η στροφή από τη δασκαλοκεντρική διδασκαλία στην ομαδικο-συνεργατική διερευντική μάθηση.

Η συμμετοχή εκπαιδευτικών από όλες τις ειδικότητες και η ανταπόκριση των παιδιών στα πρώτα μαθήματα είναι ενθαρρυντική για τη συνέχεια.

• Ένα σχόλιο σχετικά με το “ΠΓΠΠ Εθελοντική Ενδοσχολική Επιμόρφωση στο LAMS”