ΜΑΘΗΤΩΝ ΕΡΓΑ Β1

ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Στο εργαστήριο των Δεξιοτήτων στη υποθεματική για τον αλληλοσεβασμό και τη διαφορετικότητα παρακολουθήσαμε το ντοκιμαντέρ  ”Ημερολόγια Εκφοβισμού”. Στη συνέχεια αφού χωριστήκαμε σε ομάδες και δημιουργήσαμε τις ακόλουθες εργασίες που αφορούν στον σχολικό εκφοβισμό.

Ανάρτηση στο Instagram

20221106 184201 1

Συντακτική Ομάδα: Ελισάβετ Α., Γεώργιος Δ.,  Μαρία Μ., Αρετή Π., Αθανασία Σκ., Γεωργία Τσ.

Αρχισυντάκτρια: Ελισάβετ Α.

ΑΡΘΡΟ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

20221110 115637 1 2

ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

ΤΑ ΒΛΕΜΜΑΤΑ

Σκηνή 1η

(Ακούγεται ήρεμη και ευχάριστη μουσική)

Βλέπουμε ένα κορίτσι με τη μητέρα του μπροστά από ένα σπίτι.

Η μητέρα λέει στο κορίτσι: – Αυτό είναι το καινούριο μας σπίτι! και μπαίνουν μέσα.

Σκηνή 2η

Αλλαγή χώρου. Κοντινό πλάνο στο πρόσωπο του κοριτσιού.

Το κορίτσι, αναστενάζει, κλείνει τα μάτια και αφήνοντας ένα δάκρυ να κυλήσει, μπαίνει μέσα στο καινούριο σχολείο. Περπατάει στο διάδρομο με σκυφτό το κεφάλι και παιδιά τριγύρω την κοιτάνε με περίεργα βλέμματα και την κοροϊδεύουν.

Σκηνή 3η

(Μαύρη οθόνη με δραματική μουσική)

Ένα κορίτσι φωνάζει: Γιατί;

Βλέπουμε μέσα από τα μάτια της, πολλά παιδιά να τη δείχνουν και να την κοροϊδεύουν. Και εκείνη αναρωτιέται: Τι λάθος έχω κάνει;

Σκηνή 4η

Το κορίτσι κλαίγοντας τρέχει με ορμή στο δωμάτιό της. Η μητέρα ανοίγει την πόρτα ήρεμα προσθέτοντας λίγο φως στο σκοτεινό δωμάτιο. Κάθεται δίπλα της.

Μητέρα: Τι έπαθες; Συνέβη κάτι στο σχολείο;

Κορίτσι: Θέλω πίσω την παλιά μου ζωή!

Σκηνή 5η

(Μαύρη οθόνη)

Τέλος

Συντακτική Ομάδα : Χαράλαμπος Φ. , Κατερίνα Π., Χριστίνα Τ., Εβίτα Δ., Μαρία Β.,

Αρχισυντάκτης Χαράλαμπος Φ.

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΕ FACEBOOK

Συντακτική ομάδα: Ανδριάννα Χ., Θεοφανία Κ., Σπύρος Ζ., Κωνσταντίνος Κ.

ΆΡΘΡΟ ΣΕ ΜΠΛΟΓΚ

Σχολικός εκφοβισμός

Τον Σεπτέμβριο του 2010 στο 17ο γυμνάσιο Περιστερίου, παρατηρήθηκε ένα συμβάν σχολικού εκφοβισμός που αφορά έναν νέο μαθητή της Γ τάξης.

Πέντε παιδιά από ένα τμήμα της Γ τάξης απειλούσαν με βία τον συμμαθητή τους λέγοντας του να βρεθούν μετά το σχολείο αλλιώς θα κοινοποιούσαν κρυφά τραβηγμένες φωτογραφίες του στο διαδίκτυο. Το παιδί αρνήθηκε την συνάντηση και έτσι οι φωτογραφίες του κοινοποίηθηκαν στο διαδίκτυο και όλα τα παιδιά από το σχολείο τις είδαν.

Την επομενη μέρα οι συμμαθητές του τον κορόιδευαν και τον έδειχναν. Οι καθηγητές έδρασαν αμέσως και ενημέρωσαν τους γονείς του μαθητή. Μετά από οι γονείς πηραν την απόφαση να πάνε στην αστυνομία. Έπειτα η αστυνομία έκανε άρση απορρήτου στα κινητά τηλέφωνα των παιδιών αναζητώντας τις φωτογραφίες που είχαν δημοσιευθεί. Η αστυνομία ειδοποίησε τους γονείς των παιδιών με αποτέλεσμα οι δράστες να αποβληθουν από το σχολικό περιβάλλον. Οι φωτογραφίες διαγράφηκαν από το διαδίκτυο και απο τις ηλεκτρονικές συσκευές των παιδιών. Οι γονείς του παιδιού που δέχτηκε μπουλινγκ έκαναν μήνυση και ετσι οι γονείς των άλλων παιδιών αναγκάστηκαν να πληρώσουν ένα χρηματικό ποσό. Ο μαθητής απέκτησε καινούριους καλους φίλους με τους οποίους περνουσε ευχαριστα το χρόνο του και τον βοήθησαν να ξεπεράσει την στεναχώρια του.

Το τελικο συμπέρασμα είναι ότι οτιδήποτε συμβαίνει στα παιδιά στον σχολικό χώρο, όπως αυτό το συμβάν, πρέπει να ενημερώνουν αμέσως τους καθηγητές και τους γονείς τους

Συντακτική Ομάδα: Εμμανουέλα Μ. , Αλεξάνδρα Μ. , Χρυσαλία Σ. , Λαμπριάννα Σ. , Ελένη Ε.

Αρχισυντάκτρια ; Ελισάβετ Α.