Τι είναι τα eTwinning προγράμματα

th

Με την ένταξή τους στο eTwinning, οι εκπαιδευτικοί και το λοιπό προσωπικό του σχολείου θα γίνουν μέρος της «κοινότητας για τα σχολεία στην Ευρώπη» και θα επωφεληθούν από αναρίθμητες ευκαιρίες. Το eTwinning φιλοξενείται στην πλατφόρμα Ευρωπαϊκής Σχολικής Εκπαίδευσης.

Στο eTwinning, οι εκπαιδευτικοί διοργανώνουν και διεξάγουν επιτόπιες και διαδικτυακές δραστηριότητες με τους μαθητές τους σε συνεργασία με συναδέλφους από χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
Συμμετέχουν σε συνεργατικά έργα με την υποστήριξη του περιβάλλοντος TwinSpace. Οι εθνικοί οργανισμοί υποστήριξης είναι αρμόδιοι για την επικύρωση της εγγραφής των χρηστών που επιθυμούν να γίνουν μέλη του eTwinning, διατηρώντας έτσι την πλατφόρμα ασφαλή, παρέχοντας υποστήριξη και καθοδήγηση και αναγνωρίζοντας το έργο των εκπαιδευτικών με εθνικά και ευρωπαϊκά σήματα ποιότητας.

Η κοινότητα του eTwinning αποτελείται από χιλιάδες εκπαιδευτικούς και παιδαγωγούς που μοιράζονται ένα όραμα για σχολεία χωρίς αποκλεισμούς, χρησιμοποιώντας τις τεχνολογίες πληροφοριών και επικοινωνιών με ουσιαστικό τρόπο και αξιοποιώντας στο έπακρο τις δεξιότητες του 21ου αιώνα. Οι eTwinners μπορούν να επικοινωνούν, να δημιουργούν έργα, να μοιράζονται υλικό και να μαθαίνουν παρέα με τον δικό τους ρυθμό και σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά τους.