Ασκήσεις ΣΕΠ

1. AΣΚΗΣΕΙΣ: Δεξιότητες Δια Βίου Διαχείρισης Σταδιοδρομίας

Τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Υπουργείου Παιδείας/ ΕΟΠΠΕΠ.

Γνώρισε τα εργαλεία  Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Διαδικτυακής Πύλης Σταδιοδρομίας Εφήβων Νέων του ΕΟΠΠΕΠ/ Υπουργείου Παιδείας:

Video με Οδηγίες:    https://www.youtube.com/watch?v=zA1NdOjGVbc

Προσοχή : Xρειάζεται πριν τη συνάντηση, ο μαθητής να κάνει εγγραφή στη σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ: https://eoppep.gr/teens/index.php/login?view=registration και να συμπληρώσει τα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού που περιλαμβάνουν: ΕΟΠΠΕΠ

• Τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού
  • Το τεστ Επαγγελματικών Ενδιαφερόντων
  • Το τεστ Επαγγελματικών Αξιών

Η διαδικασία είναι απλή και σύντομη :

-μπείτε στην Πύλη Εφήβων  https://eoppep.gr/teens/index.php/login?

-δημιουργήστε λογαριασμό (ΑΠΛΟ username, password)

-ενεργοποιήστε το λογαριασμό σας (χρειάζεται ένα email)

-επιλέξτε την ενότητα «Γνώρισε τον Εαυτό σου»

-απαντήστε στις ερωτήσεις πολλαπλών απαντήσεων

-αποθηκεύστε  αποτελέσματα και κωδικούς και ενημερώστε τους Συμβούλους ΣΕΠ.

Κατάλογος Αντιστοίχησης_Επαγγελμάτων ΠΙ

Ασκήσεις και δραστηριότητες για μαθητές, φοιτητές, νέους και ενήλικες

Α «Σταυροδρόμια Καριέρας»

4. Σπουδές στην Ε.Ε.

5. Θέματα Επαγγελματικής Συμβουλευτικής – ΔΑΣΤΑ ΔΠΘ

Τρίπτυχο Μαθητείας ΕΠΑΛ 2018:

6. Θέματα Ισότητας φύλων στο ΣΕΠ

ΕΡΓΟ ΚΑΛΛΙΡΡΟΗ A.Π.Θ

Προωθώντας την ισότητα των φύλων κατά τη μετάβαση από την εκπαίδευση στην αγορά εργασίας: Δράσεις συμβουλευτικής και επαγγελματικού προσανατολισμού με την οπτική του φύλου

ΑΣΚΗΣΕΙΣ-Ευαισθητοποίησης

Θεωρητικές διαστάσεις

Ανακαλύψτε ολόκληρο το εκπαιδευτικό υλικό του έργου στο δικτυακό τόπο της Εκπαιδευτικής Πύλης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. (www. e-yliko.gr) στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΕΡΓΟ: ΚΑΛΛΙΡΟΗ-ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥ ΦΥΛΟΥ

____________________________________________________________

7. Βιβλία ΣΕΠ

Βιβλίο Γ΄ Γυμνασίου:

Το σχολικό βιβλίο ΣΕΠ της Γ Γυμνασίου

Το βιβλίο του εκπαιδευτικού για ΣΕΠ Γ Γυμνασίου

Οδηγίες Διδασκαλίας ΣΕΠ Γ Γυμνασίου

Βιβλία Α Λυκείου (2000):
Μαθητή
Καθηγητή

Οδηγίες για μάθημα ΣΕΠ Α΄ ΕΠΑΛ:

Διαδραστικό Βιβλίο ΣΕΠ για Α’ ΕΠΑΛ 2018-19 εδώ

Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος «Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός, Εργασιακό περιβάλλον, Ασφάλεια και Υγιεινή» όλων των Ομάδων Προσανατολισμού της Α΄ τάξης Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ.

Ευρωπαϊκός Φορέας για την Ανάπτυξη στην Ειδική Αγωγή και την Ενταξιακή Εκπαίδευση

____________________________________________________________

Ασκήσεις ΣΕΠ για προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας

Υλικό από:  “Στηρίζομαι στα πόδια μου

Το «στηρίζομαι στα πόδια μου» είναι ένα εκπαιδευτικό υλικό που περιλαμβάνει υλικό κατάλληλο για μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και στοχεύει στην πρόληψη της χρήσης ουσιών υιοθετώντας στοιχεία και από τα 3 βασικά μοντέλα (το γνωστικό, το συναισθηματικό, και το ψυχοκοινωνικό). To Εκπαιδευτικό Υλικό δημιουργήθηκε για υποβοήθηση των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας, αλλά θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για τα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας (ΣΕΠ).

Εγχειρίδια και Εργαλεία ΣΥΕΠ:
Περιεχόμενα:                                                                                                 1. «Συμβουλευτική Σταδιοδρομίας για την υποστήριξη των NEETs (Νέοι 15-29 ετών εκτός δομών απασχόλησης, εκπαίδευσης ή κατάρτισης)»,

ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ για Συμβούλους Επαγγελματικού Προσανατολισμού/Σταδιοδρομίας και λοιπούς επαγγελματίες συναφών υπηρεσιών (ΕΟΠΠΕΠ, 2016).

2. «Συμβουλευτική Σταδιοδρομίας για την υποστήριξη των NEETs (Νέοι 15-29 ετών εκτός δομών απασχόλησης, εκπαίδευσης ή κατάρτισης)», ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΡΓΑΛΕΙΑ (ΕΟΠΠΕΠ, 2016).

3. «Από Συμβούλους για Συμβούλους …από Συμβουλευόμενους για Συμβουλευόμενους, Ψυχοκοινωνική Υποστήριξη Ομοτίμων (peer support) στη Συμβουλευτική Σταδιοδρομίας», (ΕΟΠΠΕΠ, 2015).

4. «Δωσ’ μου το χέρι σου – Υπαρξιακή Φιλοσοφία, Συναλλακτική Ανάλυση και Θεωρία του Moreno στη Συμβουλευτική Σταδιοδρομία», ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ για Συμβούλους Επαγγελματικού Προσανατολισμού/Σταδιοδρομίας και λοιπούς επαγγελματίες συναφών υπηρεσιών » (ΕΟΠΠΕΠ, 2015).

5. Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Δια Βίου Διαχείρισης της Σταδιοδρομίας: Θεωρητικό Πλαίσιο – Εγχειρίδιο Πρακτικής Εφαρμογής για Συμβούλους Επαγγελματικού Προσανατολισμού 1 & 2

6. Εγχειρίδιο Συμβουλευτικής Κινητικότητας : Επιστημονικό Υποστηρικτικό Υλικό για Συμβούλους Σταδιοδρομίας

7. Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός για την υποστήριξη των επίδοξων επιχειρηματιών της Ευρώπης – Πολιτική και πρακτικές για την αξιοποίηση των μελλοντικών δυνατοτήτων

8. Μελέτη για τα πράσινα επαγγέλματα στην Ελλάδα και τις νέες απαιτούμενες δεξιότητες.

9. Δεξιότητες για πράσινα επαγγέλματα – Ευρωπαϊκή Συνθετική Έκθεση

10. «Βασικές Αρχές Επαγγελματικής Συμβουλευτικής. Διαδικασίες και Τεχνικές»

11. «Οδηγός Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού στον τομέα της Απασχόλησης»

&  «Οδηγός Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού στον τομέα της Εκπαίδευσης»

12. Το έργο του Κέντρου Euroguidance της Ελλάδας για την αναβάθμιση των δεξιοτήτων της πολυπολιτισμικής συμβουλευτικής των στελεχών ΣΥΕΠ – Ερωτηματολόγιο Πολυπολιτισμικής Συμβουλευτικής (Multicultural Counseling Inventory) των Sodowsky, Taffe, Gutkin, και Wise (1994)

13. Κατάλογος Ελληνόγλωσσης Βιβλιογραφίας για ΣΥ.Ε.Π.

14. Ανερχόμενοι επαγγελματικοί τομείς στην Ελλάδα και νέες απαιτούμενες δεξιότητες

Εργαλεία αυτοβοήθειας

Ευρωπαϊκός Οργανισμός για την ασφάλεια και την υγεία στην εργασία (OSHA)

Ελληνικό Ινστιτούτο Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας ( ΕΛ.ΙΝ.Υ.Α.Ε.)