Προγράμματα

ΣΕΠ-1ου ΚΕΣΥ Ανατ. Αττικής: Σχεδιασμός και υλοποίηση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας για το σχ. έτος 2020-21

…Η ομάδα των εκπαιδευτικών με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό που υπηρετεί στο 1ο Κ.Ε.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής (κ. Λαγουδάκος, κα Καλαμοδάκου και κα Λάμπρου), είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση και βοήθεια στη σύνταξη των προγραμμάτων.
Το έγγραφο ……

Εγκύκλιος για το σχεδιασμό και υλοποίηση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας για το σχ. έτος 2020-21 (…)

Εγκύκλιο  για το σχεδιασμό και υλοποίηση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας για το σχ. έτος 2020-21, εξέδωσε το υπουργείο Παιδείας, αιτήσεις στα ΚΕΣΥ μέσω ΔΔΕ μέχρι 15/12/2020                            ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2020-21

________________________________________________

Εγκύκλιος για το σχεδιασμό και υλοποίηση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας για το σχ. έτος 2019-20 (κάλλιο αργά …)

Εγκύκλιο  για το σχεδιασμό και υλοποίηση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας για το σχ. έτος 2019-20, εξέδωσε το υπουργείο Παιδείας, αιτήσεις στα ΚΕΣΥ μέσω ΔΔΕ μέχρι 10/1/2020                            εγκύκλιος_2020…

__________________________________________________________________________

H Eγκύκλιος των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (χωρίς…Αγωγή Σταδιοδρομίας)

Σχεδιασμός και Υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων) για το σχολικό έτος 2018-2019
Για την Εγκύκλιο πατήστε εδώ…Εγκύκλιος-2019-20
Για το Παράρτημα 1 – Σχέδιο Υποβολής Προγράμματος Σχολικής Δραστηριότητας σε μορφή .doc πατήστε εδώ…SxediasmosYlopoiisiProgSxDras1819_Par1_13_12_2018
_________________________________________________________________________
Εγκύκλιος 2019: Α. ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

* κάλιο αργά παρά ποτέ …. Μάρτης 2019

Σε συνέχεια της με αρ. πρωτ. 212004/Δ7/07-12-2018 εγκυκλίου του ΥΠ.Π.Ε.Θ. με θέμα: «Σχεδιασμός και υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων) για το σχολικό έτος 2018-2019» και σε ό,τι αφορά το σχεδιασμό και την υλοποίηση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας για το σχολικό έτος 2018-2019, ισχύουν τα ακόλουθα: 1. Πλαίσιο υλοποίησης Προγραμμάτων Αγωγής 2. Σχεδιασμός και οργάνωση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας Σταδιοδρομίας4. Μετακινήσεις μαθητών/τριών Σχετικά με τις μετακινήσεις των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας ισχύει η Υ.Α. 33120/ΓΔ4/28-02-2017 (ΦΕΚ Β΄681/6- 3-2017).

5. Ολοκλήρωση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας – Βεβαιώσεις Υλοποίησης Προγράμματος

6. Άξονες Θεματολογίας Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

Στο πλαίσιο της υλοποίησης προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας στα Γυμνάσια, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της χώρας, είναι δυνατόν να αναπτυχθούν δράσεις, που σχετίζονται με τους παρακάτω θεματικούς άξονες:
Α. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ & ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΖΩΗΣ :
ανάπτυξη στρατηγικών για τη λήψη αποφάσεων, απόκτηση δεξιοτήτων για τη διαχείριση του άγχους, διαχείριση του χρόνου και των προκλήσεων της μαθητικής ζωής, καλλιέργεια αυτοεκτίμησης, βελτίωση δεξιοτήτων επικοινωνίας στις προσωπικές, κοινωνικές και ακαδημαϊκές σχέσεις, σύνταξη βιογραφικού σημειώματος, τρόποι αναζήτησης απασχόλησης, παρουσία & συμπεριφορά σε μια συνέντευξη επιλογής, ενεργός πολίτης – εθελοντισμός, προκαταλήψεις – στερεότυπα, θετικά πρότυπα στη σύγχρονη κοινωνία, εντοπισμός και αξιοποίηση πηγών πληροφόρησης, σύγχρονες μορφές της πληροφορίας και επικοινωνίας.

_____________________________________________________________

Δίκτυο Σχολείων 2019-20

Σύμφωνα με το υπ΄ αριθμ. Φ.1/ΣΔ/161210/Δ7/15-10-2019 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ανανεώνεται η λειτουργία του Δικτύου Σχολικών Μονάδων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας με τίτλο: «ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ-ΑΥΡΙΑΝΟΣ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΣΗ.ΜΑ. – Α.Ε.Π.)» για τα σχολικά έτη 2019-20 και 2020-21

Εγγραφο_!2019-20_ΣΗ.ΜΑ. Α.Ε.Π._signed