Δράση στο 2ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ 2022

Το τρίγωνο του Pascal

Το έργο αφορά ένα γνωστό τρίγωνο στον κόσμο των μαθηματικών, το «Τρίγωνο του Pascal». Πρόκειται για μία απλή κατασκευή, έχει πάρα πολλές ενδιαφέρουσες ιδιότητες και κρύβει μέσα της υπερβολικά πολλές αρχές των μαθηματικών. Οι ιδιότητές αυτές το έχουν καταστήσει ως ένα σημαντικό καθώς και εύχρηστο εργαλείο σε πολλούς κλάδους των μαθηματικών. Στην αρχή γίνεται μία σύντομη αναφορά στον Γάλλο Μαθηματικό Blaise Pascal και στη συνέχεια παρουσιάζονται αναλυτικά 20 ιδιότητές του, αρκετές εκ των οποίων δεν συναντώνται εύκολα στην ελληνική δικτυογραφία!

Το έργο αποτελεί ομαδοσυνεργατική εργασία 6–μελούς ομάδας μαθητών του Γ3 τμήματος της Γ΄ τάξης του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας.

( https://www.youtube.com/watch?v=oax1ePfCNtU&list=PLzr21r4id6ILTSKxPhz-CiyPdh2g6Qet3&index=23 )

Παρακολουθήστε εδώ τη σχετική εργασία ή σαρώστε απευθείας το QR Code:

Κατηγορίες: Δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.