Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας σάς ενημερώνει ότι κατά το τρέχον σχολικό έτος πρόκειται να εφαρμοστεί στο νομό Αχαΐας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα από το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας «Εγώ κι Εσύ Μαζί». Το Πρόγραμμα υλοποιήθηκε πιλοτικά το 2019-2020 σε 70 σχολεία πανελλαδικά, ενώ η υλοποίησή του για το 2020-2022 χρηματοδοτείται με την ευγενική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος…

Το Πρόγραμμα «Εγώ κι Εσύ Μαζί» περιλαμβάνει Επιμόρφωση εκπαιδευτικών καθώς και εκπαιδευτικό υλικό το οποίο μπορεί να αξιοποιηθεί από όλους/ες τους/τις μαθητές/ριες Γυμνασίου και Λυκείου. Στόχος του προγράμματος είναι αφενός η αποσαφήνιση των ανθρώπινων δικαιωμάτων και των δικαιωμάτων του παιδιού, εστιάζοντας στη διαφορετικότητα, το προσφυγικό ζήτημα, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, την ισότητα φύλων, την προσβασιμότητα και αφετέρου μέσα από τις προτεινόμενες βιωματικές και εκπαιδευτικές δράσεις η καλλιέργεια της κουλτούρας της ευαισθητοποίησης και του σεβασμού της διαφορετικότητας και της ανάγκης διαμόρφωσης μίας κοινωνίας ίσων και ελεύθερων πολιτών…. (βλ. συνημμένα αρχεία)

Επισυνάπτονται:

1)  Πρόσκληση συμμετοχής στο πρόγραμμα