Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας  σε συνεργασία με τις δομές Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του Ν. Αχαΐας διοργανώνει εκπαιδευτικές παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης με θέμα την ”Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία” σε σχολικές μονάδες Αιγιαλείας και Καλαβρύτων, σύμφωνα με την Φ 9.1/ΠΜ/1955/Δ7/09-01-2020 έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Το Πρόγραμμα των εκπαιδευτικών παρεμβάσεων υλοποιείται στο πλαίσιο Ανάπτυξης -Υλοποίησης από το Υπουργείο Υγείας δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε εθνικό επίπεδο από Μονάδες Υγείας αρμοδιότητας της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας Πελοποννήσου, Ιονίων Νήσων, Ηπείρου και Δυτ. Ελλάδας, ενώ το εκπαιδευτικό υλικό που θα χρησιμοποιηθεί έχει εγκριθεί ως παιδαγωγικά κατάλληλο με βάση τα υπ΄ αριθμ.  30/25-07-2019 και  35/05-09-2019 Αποσπάσματα Πρακτικού του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π…(βλ. συνημμένα αρχεία)

Παρεμβάσεις για Σεξουαλική και Αναπαραγωγική σχ. Αιγιαλείας – Καλαβρύτων

Αίτηση -Παρεμβάσεις για Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία