Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας σας ενημερώνει για το Εθνικό πρόγραμμα εκπαίδευσης μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές”, το οποίο οργανώνει και υλοποιεί ο ομώνυμος Ανθρωπιστικός Οργανισμός KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές’’ και η Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας [ΕΕΕΠΦ] με την συμμετοχή εθελοντών εκπαιδευτών του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει εγκριθεί για τα σχολεία Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης όλης της χώρας (υπ΄ αρ. 49/29-11-2019 Απόσπασμα Πρακτικού του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π. και υπ΄ αριθμ. Φ. 2.1/ΠΜ/191830/Δ7/05-12-2019 Έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ.).

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην ενημέρωση και εκπαίδευση μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών στις εξής θεματικές ενότητες: Πρώτες βοήθειες σε επείγουσες για την ζωή καταστάσεις, Πρόληψη από παιδικούς και εφηβικούς τραυματισμούς,  Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) … (βλ. συνημμένο αρχείο)

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα – KIDS SAVE LIVES